Ռուսաստանի բանկում ազգային վճարային համակարգի դեպարտամենտ կստեղծվի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը վճարների և հաշվարկների ոլորտի վերահսկողության որակը բարձրացնելու համար ազգային վճարային համակարգի հատուկ դեպարտամենտ է ստեղծում, այսօր գրում է «РБК daily»–ին։
Ըստ պարբերականի, այն կվերահսկի ԿԲ–ի ներսում և երկրի տարածքում անցկացվող վճարների ողջ ռուսական շուկան։ Այժմ դրանով զբաղվում է երեք դեպարտամենտ, որոնց աշխատանքի պատասխանատուն է Ռուսաստանի բանկի փոխնապագահ Տատյանա Չուգունովան, հաղորդում է rbc.ru–ն։
Ռոման Պրոխորովի գլխավորած հաշվարկների կարգավորման դեպարտամենտը վերահսկում է այն վճարներն ու հաշվարկները, որոնք իրականացվում են ՌԴ տարածքում, հետևում է վճարային համակարգերի աշխատանքին։
Տիմուր Բատիրևի գլխավորած վճարային համակարգի կարգավորման, կառավարման և դիտարկման երկրորդ դեպարտամենտը վերահսկում է Ռուսաստանի բանկի վճարային համակարգի աշխատանքը, հատկապես` բանկային էլեկտրոնային ժամկետային վճարների համակարգը։
Պետբյուջեի և արտաբյուջետային ֆոնդերի կազմակերպման և կատարման երրորդ դեպարտամենտը զբաղվում է դաշնային գանձարանի հաշվապահական հաշիվներով, որի գումարը պահպանվում է ԿԲ–ում և տեղաբաշվում է ըստ շրջանների։
Միասնական դեպարտամենտ ստեղծելու մասին որոշում ընդունելու պատճառները մի քանիսն են։ Դրանցից մեկը` ծախսերի օպտիմալացումն ու աշխատանքի արտադրողականության բարձրացումն է, երկրորդ պատճառը` որակյալ փոփոխությունների անհրաժեշտությունը։ –0–