ԱՄՆ–ի խնդիրներն իրենց ազդեցությունն ունեցան ՌԴ–ի ֆոնդային առուվաճառքների ավարտի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 1 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսական ֆոնդային շուկայում առևտրային նստաշրջանը ավարտվել է հիմնական ցուցիչների նվազումով։  ՄՄԱԲ–ն նվազել է 0.62 տոկոսով` մինչև 1462.82 կետը։ РТС–ի ցուցիչն առևտրային նստաշրջանի ավարտին կրճատվել է 0.72 տոկոսով` մինչև 1422.49 կետը։ Առուվաճառքի ծավալն օրվա արդյունքներով կազմել է 430 մլրդ ռուբլի։
Ռուսական բորսայական ցուցիչների նվազմանը նպաստել է արտաքին ֆոնը, նշել է Աբսոլյուտ բանկի հավատարմագրման վարչության բաժնի պետ Իվան Ֆոմենկոն։ Այսպես, Չինաստանում սեպտեմբերին PMI գործարար ակտիվության ցուցիչը կազմել է 50.2 կետ` 51.2 կետի կանխատեսման դիմաց և օգոստոսյան 50.1 կետի դիմաց, ինչը կարող է վկայել տնտեսական աճի դանդաղման մասին, հաղորդում է РБК–ն։
Ներդրողների անվստահությունը և շուկաներից կապիտալի արտահոսքը պայմանավորված են ԱՄՆ–ում բյուջեի ընդունման խնդիրներով։ Հայտնի է դարձել, որ բյուջեի օրինագիծը չի ընդունվել, և, որպես հետևանք, հարյուրավոր պետական ծառայողներ ստիպված են արձակուրդ գնալ։ Հանրապետական ընդդիմության պահպահողական թևը որոշել է օգտագործել բյուջեի ընդունման նախապատրաստումը` կրկին հարցադրում անելու համար, անհրաժե՞շտ են, արդյոք, Բարաք Օբամայի վարչակազմի նման ծախսատար սոցիալական ծրագրերը։ Հանրապետականների կարծիքով, առնվազն արժե քննարկել ծրագրերի առաջնահերթությունը` որ պարտավորությունների վճարումներն է պետք վճարել առաջին հերթին, որոնք` հետո, և այլն։
Խնդիրն այն է, որ շուտով կարող է պատահել այնպես, որ կառավարությունն ընդհանրապես վճարելու տարբերակ չունենա։ ԱՄՆ պետական պարտքը շարունակում է աճել և շատ շուտով կրկին կհասնի սահմանված շեմին։ ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջեկ Լյուի հաշվարկներով, դա կարող է պատահել ոչ ուշ, քան 2013 թվականի հոկտեմբերի 17–ին։ Վերլուծաբանների գնահատականներով, ամերիկյան գանձապետարանի ծախսերը հոկտեմբերի 1–ից նոյեմբերի 1–ը ներառյալ կկազմեն մոտ 146 մլրդ դոլար, և դրանք միայն հիմնական սոցվճարներն են։ Եթե պետպարտքի ծայրագույն շեմը հատվի, ապա պետությունն ավտոմատ կերպով կզրկվի իր պարտավորությունները վճարելու հնարավորությունից, իսկ դա դեֆոլտ է նշանակում։ Առանց բյուջեի ընդունման կառավարությունը կարող է «շաթդաուն» հայտարարել (պետական ապարատի աշխատանքի ժամանակավոր մասնակի դադարեցում)։ Տնտեսական կայունության այսպիսի կրկնակի վտանգը ներդրողներին պահում է «կարմիր» գոտում։ -0-