Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարները հունվար–նոյեմբեր ամիսներին ավելի քան 6.4 մլն դրամ են կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարները 2013 թվականի հունվար–նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում կազմել են ապահովագրական շուկայի փոխհատուցումների ողջ ծավալի 67,7 տոկոսը կամ մոտ 6 436,1 մլն դրամ, նշվում է Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի կայքում։
Հաղորդագրության համաձայն` միաժամանակ Հայաստանում գործող բոլոր ապահովագրական ընկերությունների փոխհատուցումների ընդհանուր ծավալը 2013 թվականի 11 ամիսներին կազմել է մոտ 9 496,9 մլն դրամ։
Ավտոապահովագրողների բյուրոյի տվյալներով, ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարների ծավալով առաջին տեղում է «Ռոսգոսստրախ–Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը (3 22,7 մլն դրամի)։ Այնուհետև ԻՆԳՈ Արմենիան է` ավելի քան 1 978,5 մլն դրամով և Ռեսոն` ավելի քան 1 234,8 մլն դրամով։
Միաժամանակ, հաշվետու ժամանակահատվածում առաջատար եռյակի ԱՊՊԱ փոխհատուցման հայտերի թիվը 33 439 է կազմել։
Ինչպես նշվում է Բյուրոյի կայքում, ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ապահովագրական հատվածի վնասաբերության ցուցանիշը 2013թ.–ի հունվար–նոյեմբեր ամիսներին կազմել է 76 տոկոս։
Ապահովագրական շուկայի վերահսկողությունը 2006 թվականի հունվարի 1–ից իրականացնում է Կենտրոնական բանկը, որի կազմում գործում է միասնական ֆինանսական վերահսկման համակարգը։ -0–