ԱՄՆ ԴՊՀ նիստին սպասելու ֆոնին ԱԽՏ բորսաներն աճով են բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Ասիական–խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ֆոնդային հարթակները դեկտեմբերի 17–ի առուվաճառքները բացել են աճով` ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգից ներդրողների կողմից լուրերի սպասման ֆոնին, վկայում են առուվաճառքների տվյալները, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ճապոնական Nikkei 225–ը առուվաճառքի առաջին րոպեներին աճել է 0.91 տոկոսով`հասնելով 15290,22 կետի։ Հարավկորեական KOSPI–ն աճել է 0.69 տոկոսով և կազմել է 1974,68 կետ։ S&P/ASX 200 ավստրալիական ցուցիչն աճել է 0.61 տոկոսով և կազմում է 5120,90 կետ։
Նեդրողների ուշադրությունը սևեռված է այս շաբաթ ամերիկյան Դաշնային պահուստի նիստին, որի ընթացքում կարգավորիչը կարող է որոշում ընդունել ամասկան 85 միլիարդ դոլարի պարտատոմսերի հետգնման ծրագրի կրճատման մեկնարկի մասին։
Իրադարձությունների զարգացման այսպիսի հավանականություն է նախանշում ԱՄՆ–ում նոյեմբերին արդյունաբերական արտադրության ծավալների հրապարակած վիճակագրությունը։ Այդ տվյալների համաձայն, արդյունաբերությունը հոկտեմբերի համեմատ աճել է 1.1 տոկոսով։ Տվյալները Ռոյթերս գործակալության կողմից հարցման ենթարկված վերլուծաբանների կանխատեսումից դրական էին։ Նրանք ակնկալում էին ընդամենը 0.5 տոկոսի աճ։