ՀՀ բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը 2025 թվականի երրորդ եռամսյակում, 2024 թվականի նույն եռամսյակի համեմատ, աճել է 29.89%-ով՝ կազմելով 7.16 տրիլիոն դրամ
«ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է Հայաստանի ամենաշահութաբեր առևտրային բանկերի վարկանիշային աղյուսակը՝ հիմնված 2025 թվականի երրորդ եռամսյակի արդյունքների վրա
ՀՀ բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում, նույն տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ, աճել է 6.11%-ով՝ կազմելով 6.82 տրիլիոն դրամ
«ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է Հայաստանի ամենաշահութաբեր առևտրային բանկերի վարկանիշային աղյուսակը՝ հիմնվելով 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակի արդյունքների վրա
Moody’s Ratings հեղինակավոր միջազգային վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է Կոնվերս Բանկի՝ ազգային արժույթով ու արտարժույթով երկարաժամկետ բանկային ավանդների վարկանիշը B1-ից Ba3
Freedom Broker Armenia-ի տնօրեն Հովակ Հովակիմյանը «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է այն թեմային, թե ինչ միտումներով է պայմանավորված եղել ներդրումային վարքագիծը 2025 թվականին, շուկայի որ հատվածների համար 2026 թվականը կարող է բեկումնային դառնալ, և ինչ մարտահրավերների առջև է կանգնած Հայաստանի կապիտալի շուկան մոտ ապագայում։
Հայաստանում ֆինանսական շուկաների նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծանում է, և աստիճանաբար ավելի շատ մարդիկ են մտածում, թե ինչպես կարելի է ձևավորել երկարաժամկետ կապիտալ
Հայաստանում ավելի հաճախ են սկսել խոսել ֆինանսական կրթվածության մակարդակի անհրաժեշտության մասին, բայց ի՞նչ է դա իրականում նշանակում, և ինչո՞ւ է կարևոր ոչ միայն անհատի, այլև ամբողջ երկրի տնտեսության համար: Այս և այլ հարցերի շուրջ զրուցել ենք Freedom Academy Armenia-ի տնօրեն Գեորգի Մելքոնյանի հետ
Հնարավո՞ր է ներդրումներ սկսել ընդամենը 10-20 հազար դրամով, և ինչո՞ւ է սխալ այն կարծիքը, թե «ներդրում կատարելը միայն հարուստների համար է»։ Freedom Broker Armenia–ի մասնավոր ներդրումների բաժնի ղեկավար Արման Խաչատրյանը «ԱՌԿԱ» գործակալության հետ հարցազրույցում անդրադարձել է այս հարցերին
Հայաստանի արժույթի շուկայում հայկական դրամի նկատմամբ ԱՄՆ դոլարի միջին շուկայական փոխարժեքը հունվարի 20 արդյունքներով, հունվարի 17–ի համեմատ, աճել է 0,25 կետով և մեկ դոլարի դիմաց կազմել է 406,35 դրամ։ Այդ մասին հայտնում է Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը։
Արժեթղթերի շուկայի կապիտալացումը Հայաստանում 2013 թվականի վերջին կազմել է 61.7 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցելով 15.68 տոկոսով, լրագրողներին ասաց NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը։
Արդշինինվեստբանկի զուտ շահույթը 2013 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 6,5 մլրդ ՀՀ դրամ՝ 2,3 անգամ գերազանցելով նախորդ տարվա համադրելի ժամանակահատվածի ցուցանիշը, հաղորդում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
Ավելի քան 100 հազար դոլար կներդրվի 2014 թ.–ին Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայում և NASDAQ OMX Արմենիա հայկական ֆոնդային բորսայում` այդ կառույցների աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման համար, լրագրողներին տեղեկացրել է ֆոնդային բորսայի տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանն` ամփոփելով 2013 թ.–ի արդյունքները։
Հայկական եվրապարտատոմսերով առաջին ՌԵՊՈ-գործարքը տեղի է ունեցել Հայաստանում հունվարի 15-ին, լրագրողներին տեղեկացրել է NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը` ներկայացնելով 2013 թ.–ի արդյունքները։
NASDAQ OMX Արմենիա բորսայում 2014 թ.–ի հունվարի 13–17–ն ընկած ժամանակահատվածում ԱՄՆ դոլարով իրականացված առուվաճառքի գործարքների համախառն ծավալը կազմել է մոտ 24,4 մլն դոլար` հունվարի 8–10–ն ընկած ժամանակահատվածում գրանցված 10,53 մլն դոլարի համեմատ, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրեցին ՀՀ ԿԲ մամուլի ծառայությունից։
Հայաստանի արտարժույթի ներբանկային շուկայում հունվարի 13-17–ն ընկած ժամանակահատվածում բանկերը ձեռք են բերել ավելի քան 90,1 մլն դոլար` մեկ դոլարի դիմաց 406,47 դրամի միջին կշռված փոխարժեքով, տեղեկացրեցին ՀՀ ԿԲ մամուլի ծառայությունից։