Հայաստանը չի վաճառի պետական պահուստի թանկարժեք մետաղները. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը չի վաճառի Պետական պահուստի թանկարժեք մետաղներն ու թանկարժեք քարերը, հինգշաբթի ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը։
Նա նշեց, որ այսօրվա որոշմամբ ՀՀ կառավարությունը փոփոխություններ է մտցնում թանկարժեք մետաղներին և քարերին վերաբերող միջոցառումների 2012–2013 թթ. ծրագրի մեջ, ըստ որոնց` թանկարժեք մետաղներն ու թանկարժեք քարերը չեն վաճառվի։
Նախարարն ընդգծեց, որ կառավարության այս որոշման օրինագծի մասին տեղեկատվությունը հայտնվեց մամուլի ուշադրության կենտրոնում, որը համարեց, որ կառավարությունը վաճառում է թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական պահուստի թանկարժեք իրերը։
«Սակայն որոշման էությունը հակառակն է` չվաճառել այդ թանկարժեք առարկաները, քանի որ գները միջազգային շուկայում նվազում են։ Փաստորեն, այս որոշմամբ մենք ֆիքսում ենք, որ չենք վաճառում պետական պահուստի թանկարժեք մետաղներն ու քարերը», – ասաց Սարգսյանը։–0–