Ապրիլին Հայաստան կատարված մասնավոր փոխանցումներն աճել են 1,4 տոկոսով` հասնելով մինչև 133,3 մլն դոլարի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով ոչ կոմերցիոն նպատակներով ստացված դրամական միջոցների ծավալը 2014 թ.–ի ապրիլին, 2013 թ.–ի ապրիլի համեմատ, կազմել է մոտ 133,3 մլն, հաղորդվում է ՀՀ ԿԲ կայքում։
Միաժամանակ ապրիլին արտերկրից արված փոխանցումները, նախորդ ամսվա համեմատ, աճել են 6,1 տոկոսով։
Հայաստանից արտերկիր ապրիլին կատարված փոխանցումները կազմել են մոտ 30,3 մլն դոլար` 2013 թ.–ի ապրիլին կատարված 29,1 մլն դոլարի համեմատ։ Մուտքերի զուտ ներհոսքը կազմել է մոտ 102,97 մլն դոլար` 2013 թ.–ի ապրիլին գրանցված մոտ 102,4 մլն դոլարի համեմատ։
Հայաստան ստացվող դրամական միջոցների ճնշող մեծամասնությունը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին` հանրապետության մասնավոր փոխանցումների համախառն ծավալի մոտ 81,8 տոկոսը։ Ռուսաստանից հանրապետություն կատարված դրամական փոխանցումներն ապրիլին կազմել են մոտ 109 մլն դոլար (0,5 տոկոսի անկում), իսկ հանրապետությունից դեպի ՌԴ գրանցված արտահոսքը կազմել է 17,8 մլն դոլար (1,1 տոկոսի աճ)։
Ըստ ԿԲ տվյալների` Հայաստան կատարված դրամական փոխանցումների ներհոսքը 2013 թ.–ին կազմել է 1 869,7 մլն դոլար կամ երկրի ՀՆԱ–ի մոտ 17,3 տոկոսը ($1 – 413,59 դրամ)։ —0–