Հայաստանի տնային տնտեսությունների արտարժութային ավանդների ծավալը 2014թ.–ի ապրիլին աճել է 1.2%–ով` մինչև 559.3 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից ներգրավված տնային տնտեսությունների արտարժութային ավանդների ծավալը 2014 թվականի ապրիլի վերջին կազմել է 559,3 մլրդ դրամ` 2014 թվականի մարտի  ցուցանիշի համեմատ ավելանալով 1.2 տոկոսով: Այդ մասին հրապարակված է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կայքում:
Միաժամանակ, տնային տնտեսությունների ժամկետային արտարժութային ավանդներն ապրիլի վերջին կազմել են ավելի քան  481,1 մլրդ դրամ կամ տնային տնտեսությունների շուրջ 86 տոկոսը՝ մարտի համեմատ աճելով 0.6 տոկոսով:
Հայաստանի տնային տնտեսությունների դրամային ավանդների ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածում  կազմել է շուրջ 267 մլրդ դրամ՝ մարտի համեմատ ավելանալով 4.3 տոկոսով:
Առևտրային բանկերի կողմից 2014թ.–ի ապրիլի վերջին  ներգրավված ավանդների ընդհանուր ծավալը կազմել է ավելի քան 1 602,9 դրամ՝ ավելանալով 2.7 տոկոսով: