Արարատբանկի ութերորդ թողարկման $1 մլն. ծավալով պարտատոմսերը ցուցակվեցին NASDAQ OMX Արմենիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Արարատբանկի ութերորդ թողարկման անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը` $1 մլն. ծավալով, հինգշաբթի ցուցակում անցան NASDAQ OMX Արմենիա բորսայում և ներառվեցին երկրորդային բորսային (Bbond), հաղորդում է բորսայի մամուլի ծառայությունը։
Ցուցակումից անմիջապես հետո Արարատբանկի պարտատոմսերը կթույլատրվեն հասցեական առուվաճառքի և ՌԵՊՈ-գործարքների կնքման։
Արարատբանկի կողմից թողարկվել է 40.000 անվանական, ոչ փաստաթղթային, արժեկտրոնային պարտատոմս` 25 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, 8 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով և 4 տարի շրջանառության ժամկետով: Արժեկտրոններով վճարումները կիրականացվեն եռամսյակը մեկ անգամ։
«Արարատբանկը հանդիսանում է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի առավել ակտիվ թողարկողներից մեկը»,- նշված է հաղորդագրությունում։
Ներկայումս Բորսայում շրջանառվում են Արարատբանկի հասարակ անվանական բաժնետոմսերը (ARBK), ինչպես նաև ՀՀ դրամով արտահայտված անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը (ARBKB7) և ԱՄՆ դոլարով արտահայտված անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը (ARBKB5, ARBKB6):
Ընկերության պարտատոմսերի նախորդ 7 թողարկումները հաջողությամբ ցուցակվել էին ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայում 2007, 2008, 2009, 2011, 2012 և 2013 թվականներին:
2012 և 2013թթ.-ի արդյունքներով Արարատբանկը երկու անգամ հաղթող է ճանաչվել ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի կողմից կազմակերպվող «Բորսայի լավագույն անդամ» մրցանակաբաշխության միաժամանակ երեք անվանակարգերում՝ «Բորսայի լավագույն անդամ՝ պետական պարտատոմսերի շուկայում», «Բորսայի լավագույն անդամ` վարկային ռեսուրսների շուկայում» և «Բորսայի լավագույն անդամ 2012», «Բորսայի լավագույն անդամ 2013» գեր-անվանակարգերում: