Հնարավոր է, որ Հայաստանում նոր բանկերը կկարողանան ստեղծվել միայն որպես ԲԲԸ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ կառավարությունը, Կենտրոնական բանկն ու ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը կքննարկեն Հայաստանում նոր բանկերը միայն որպես բաց բաժնետիրական ընկերություններ ստեղծելու հնարավորությունը, հինգշաբթի կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը:
Այսօրվա նիստի ընթացքում կառավարությունն աննպատակահարմար է ճանաչել Բագրատյանի օրենսդրական նախաձեռնությունն այն մասին, որպեսզի բոլոր հայկական բանկերը վերածվեն ԲԲԸ-ների՝ նրանց գործունեության թափանցիկությունն ապահովելու նպատակով:
«Մենք նախաձեռնությունն աննպատակահարմար ենք համարում, քանի որ «Բանկերի և բանկային գործունեության մասին» օրենքում կատարված վերջին փոփոխություններով լուծվել են միջազգային նորմերով գործող բանկերի գործունեության թափանցիկության ապահովման հետ կապված բոլոր հարցերը», – ասաց Սաֆարյանը:
Միաժամանակ նա առաջարկել է կառավարությանը ԿԲ-ի և Բագրատյանի հետ համատեղ քննարկել երկրում ստեղծվող բոլոր նոր բանկերի համար որպես ԲԲԸ գործելու պարտադիր պահանջի ներդրման հնարավորությունը:
Այսօր Հայաստանում գործում է 21 առևտրային բանկ և «Համաշխարհային բանկը»: Բանկերի համախառն ակտիվները 2014 թ.-ի առաջին կիսամյակում կազմել են 2 916,7 մլրդ դրամ (տարեսկզբի համեմատ անկումը կազմել է 0,74 տոկոս), պարտավորությունները՝ 2 429,6 մլրդ դրամ (1,61 տոկոսի անկում), կապիտալը՝ 487,1 մլրդ դրամ (3,85 տոկոսի աճ) ($1 – 406,8 դրամ): –0–