Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի բանկերին 3,3 մլրդ դոլարի տուգանք է սպառնում արտարժույթի փոխարժեքների մեքենայությունների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Մի խումբ առաջատար համաշխարհային բանկեր հայտնվել են մինչև 2 մլրդ ֆունտ ստեռլինգ (3,27 մլրդ ԱՄՆ դոլար) տուգանքի սպառնալիքի տակ՝ մեղադրվելով արտարժույթի փոխարժեքների հետ կապված մեքենայություններ կատարելու մեջ, հաղորդում է Փրայմը՝ հղում անելով Sky News հեռուստաալիքին:
«Այս շաբաթ Ֆինանսական վարքի վարչությունը գաղտնի խորհրդակցություններ է անցկացրել մի շարք խոշորագույն բանկերի հետ առաջադրված պահանջների նկատմամբ փոխզիջում ձեռք բերելու հարցում», – հաղորդում է նա: «Բանակցությունների մասնակիցների թվում են բրիտանական Barclays-ը, HSBC-ին, Royal Bank of Scotland-ը»:
Արտարժույթի շուկայում կատարած մեքենայությունների կասկածյալների թվում են նաև Citi, JP Morgan ամերիկյան ֆինանսական խմբերն ու շվեյցարական UBS-ը:
Տուգանքի ընդհանուր գումարը (2 մլրդ ֆունտ ստեռլինգ) կդառնա խոշորագույնը լոնդոնյան Սիթիի պատմության մեջ:
Լոնդոնի իշխանությունները տեղեկատվություն ունեն, որը կարող է մեկնաբանվել որպես փորձ, որի միջոցով բանկերի արտարժույթի բաժինները հնարավորություն են ստացել սահմանել արտարժույթի փոխարժեքներն այնպես, որ դրանք ավելի բարձր շահույթ են բերել գործարքների արդյունքում:-0-