ԱՄՀ–ն անհրաժեշտ է համարել Ուկրաինային տրամադրել 15 մլրդ դոլարի լրացուցիչ օգնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կարծում է, որ ֆինանսական անկումը դադարեցնելու համար Ուկրաինային հարկավոր է մի քանի շաբաթվա ընթացքում լրացուցիչ հատկացնել 15 մլրդ դոլար, գրում է Financial Times–ը։
Այդ միջոցները հարկավոր է տրամադրել ի հավելումն այս տարի բացված 17 մլրդ դոլարի վարկային գծի, որը նախատեսված է մինչև 2016 թ.–ը, հաղորդում է Ինտերֆակսը։
Թերթի աղբյուրի խոսքերով` ԱՄՀ–ի կողմից հավանության արժանացած ծրագրում պակասուրդն առաջացել է Ուկրաինայի ՀՆԱ–ի` կանխատեսվածից ավելի շատ նվազման պատճառով, ինչպես նաև Ռուսաստան իրականացվող արտահանման նվազման հետևանքով, ինչը հանգեցրել է կապիտալի արտահոսքին և երկրի ԿԲ–ի արժութային պահուստների նվազմանը։
Բարձրաստիճան պաշտոնյաների խոսքերով` ծրագրի նման էական ավելացման մասին առաջարկը դեռ նվազագույն աջակցություն է ստացել վարկատուների կողմից` հաշվի առնելով վարկատուների հետ համաձայնեցված ծրագրի շրջանակում Կիևի կողմից տնտեսական և վարչարարական բարեփոխումների դանդաղ իրականացումը։
Առանց լրացուցիչ օգնության Կիևը ստիպված կլինի կամ արմատապես կրճատել բյուջեն կամ հայտարարել սուվերեն պարտավորությունների դեֆոլտ, գրում է թերթը։
Միաժամանակ երեքշաբթի Ոկրաինայի վարչապետ Արսենի Յացենյուկը կոչ է արել Ուկրաինայի համար միջազգային դոնորական համաժողով կազմակերպել։ «Հիմա մեր մարտավարական խնդիրն է ստորագրել և երկարացնել համագործակցությունը Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ։ Սակայն դա բավարար չէ։ Այդ պատճառով երկրորդ խնդիրը միջազգային դոնորական համաժողովի կազմակերպումն է և Ուկրաինայի վերականգնման ծրագրի հաստատումը», – ասել է Ուկրաինայի վարչապետը։
Երեքշաբթի Կիևում իր աշխատանքն է սկսել ԱՄՀ–ի առաքելությունը։ Բանակցությունները հիմնականում կանդրադառնան պետական ծախսերի կրճատման հարցին։–0–