Հայկական դրամի կայունացումը կախված է միջազգային իրավիճակից և ԿԲ դրամային քաղաքականության կոշտությունից. ԵՎԶԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Դրամի կայունացումն կախյալ է մնում ինչպես միջազգային կայունացումից, այդ թվում` ռուբլու կայունացումից, այնպես էլ Հայաստանի կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության վճռականությունից և կոշտությունից։ Այդ մասին ասվում է ԵՎԶԲ վերլուծության վարչության հրապարակած դեկտեմբերյան «ԱՊՀ մակրոմոնիտորում»։
Հետազոտությունում նշվում է, որ 2014 թվականի հոկտեմբերին և նոյեմբերին վճարային հաշվեկշռի վատացումն արտաքին պարտավորություններով կարճաժամկետ վճարումների բարձր մակարդակի ֆոնին նպաստում էր դրամի վրա ճնշման ձևավորումը և Հայաստանի միջազգային պահուստների կրճատումը, որոնց ծավալը 2014 թվականի նոյեմբերի վերջին կազմել է 1.53 մլրդ դրամ` ամսվա կտրվածքով նվազելով 133.3 մլն դոլարով։
«Այս համատեքստում դոլարի արժևորումը եվրոյի և զարգացող շուկաների բազմաթիվ արժույթների դեմ, և ռուբլու արժեզրկումն ուժեղացրել են ճնշումն ազգային արժույթի վրա»,– կարծում են ԵՎԶԲ վերլուծաբանները։
Արդյունքում Հայաստանի Կենտրոնական բանկը թուլացրել է դրամի փոխարժեքը 2014 թվականի նոյեմբերին, որը սպեկուլյատիվ և խուճապի տրամադրությունների ազդեցությամբ ավելի արագ է սկսել արժեզրկվել։
Հայաստանում արտարժույթի փոխարժեքի կտրուկ բարձրացում գրանցվեց նոյեմբերի 24–ին, երբ փոխարժեքն ավելացավ 16,6 կետով` հասնելով 1 դոլարի դիմաց 435 դրամի և թարմացնելով 8 տարվա առավելագույն ցուցանիշը։ Դրամի արժեզրկումը շարունակվեց, և դեկտեմբերի 17-ին դոլարի պաշտոնական փոխարժեքը բարձրացավ միանգամից 36,86 կետով և 527,20 դրամ կազմեց` տարեսկզբի համեմատ ավելանալով 29,9%–ով։ Արդեն դեկտեմբերի 18-ին դոլարի միջին շուկայական փոխարժեքը իջավ 30,2 կետով` մինչև 497 դրամ $1 համար։–0–