Դրամի արժեզրկումը հասել է նվազագույնին, և առաջիկա ամիսներին կարելի է սպասել ազգային արժույթի կայունացման. Կարամանուկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 հունվարի. /ԱՌԿԱ/.  Հայկական դրամն արժեզրկվել է մինչև հնարավոր ստորին շեմը և առաջիկա ամիսներին կայունացում կդրսևորի, կարծում է «Անելիք բանկ» ՓԲԸ–ի վարչության նախագահ Ներսես Կարամանուկյանը։
Դրամը սկսել է արժեզրկվել նոյեմբերի 24–ից հետո, երբ փոխարժեքը բարձրացել էր 16,6 կետով` հասնելով 435 դրամի` թարմացնելով 8 տարվա նվազագույն ցուցանիշը։ Դեկտեմբերի 17-ին դոլարի պաշտոնական փոխարժեքը աճեց 36,86 կետով և կազմեց 527,20 դրամ $1 համար` թարմացնելով 10-ամյա առավելագույն ցուցանիշը։ Կենտրոնական բանկի և Հայաստանի կառավարության ձեռնարկած քայլերից հետո արժութային շուկայում հայկական դրամը դեկտեմբերի 18–ից սկսեց արժևորվել, սակայն վերջին օրերին կրկին սկսեց աճի տեմպեր դրսևորել։
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում դոլարի փոխարժեքը կազմում է 478,45 դրամ մեկ դոլարի համար։
«Հայկական դրամն արժեզրկվել է այնքան, որքան հնարավոր է… Չեմ կարծում, թե դեռևս ուժեղ տատանումներ կլինեն, առավել ևս, որ վերջին ժամանակներում դրամը սկսել է կայունացում դրսևորել, ինչպես և ռուբլին, որն անկումից հետո քիչ թե շատ սկսել է կայունանալ»,– երկուշաբթի ասաց Կարամանուկյանը լրագրողներին։
Վարչության նախագահը միաժամանակ նշեց, որ շուկայում նախորդ տարվա նոյեմբերից նկատվող հայկական դրամի աճող պահանջարկը հնարավոր է եղել բավարարել մայր բանկի օժանդակության հաշվին։
Բանկի ակտիվները 2014 թ.-ին կազմել են մոտ 87 մլրդ դրամ (տարեսկզբից աճը`  45%),, պարտավորությունները՝ 72,6 մլրդ դրամ (աճը` 54,6%), վարկային ներդրումները՝ 58,6 մլրդ դրամ, (աճը` 51,8%), հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունները` 48,5 մլրդ. դրամ (աճը` 46%)։Միաժամանակ բանկի զուտ շահույթը կազմել է 335,2 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա 1 444,2 մլն. դրամի վնասի դիմաց։ ($1 – 478,28 դրամ)։ –0–