Դոլարն ամրապնդվում է համաշխարհային արժույթների նկատմամբ ԱՄՆ–ի վիճակագրական տվյալների ֆոնին գրանցված նվազումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ապրիլի./ԱՌԿԱ/. Դոլարը սկսել է աճել համաշխարհային արժույթների նկատմամբ ԱՄՆ–ի մանրածախ վաճառքների թույլ վիճակագրության ֆոնին գրանցված նվազումից հետո, վկայում են առուվաճառքի տվյալները, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Երևանի ժամանակով ժամը 10։18–ին դոլարի ցուցիչը (դոլարի փոխարժեքը ԱՄՆ–ի հիմնական առևտրային գործընկերների երկրների վեց արժույթների զամբյուղի նկատմամբ) աճել է 0,17 տոկոսով` հասնելով 98,95 կետի։ Իենի նկատմամբ դոլարի փոխարժեքն աճել է` նախորդ փակման ժամանակ դոլարի դիմաց գրանցված 119,39 իենից հասնելով 119,59 իենի։ Դոլարի նկատմամբ եվրոյի փոխարժեքը նվազել է` 1,0660 դոլարից հասնելով 1,0648 դոլարի։
ԱՄՆ–ում մանրածախ վաճառքների ծավալը մարտին ամսական կտրվածքում աճել է 0,9 տոկոսով, երեքշաբթի ավելի վաղ հայտարարել է ԱՄՆ–ի առևտրի նախարարությունը։ Վիճակագրությունը վերլուծաբանների կանխատեսումներից ավելի բացասական գրանցվեց, վերլուծաբաններն ակնկալում էին ցուցանիշի 1 տոկոսանոց աճ։ Մանրածախ վաճառքի ծավալը, բացի ավտոմեքենաներից և համալրող սարքերից, փետրվարի համեմատ աճել է 0,4 տոկոսով։ Վերլուծաբաններն ակնկալում էին 0,6 տոկոսի աճ։
«ԱՄՆ–ի մնացած վիճակագրական տվյալներն այս շաբաթ չափազանց կարևոր են, քանի որ դրանք (ցածր արդյունքները, խմբագրություն), ամենայն հավանականությամբ, ավելի շոշափելի կորուստներ կգրանցեն դոլարի համար», – Ռոյթեր գործակալությունը մեջբերում է ANZ բանկի վերլուծաբանների հայտարարությունը։
Չորեքշաբթի ԱՄՆ–ի Դաշնային պահուստային համակարգը կհրապարակի երկրի արդյունաբերական արտադրության մարտյան տվյալները։ Փորձագետներն ակնկալում են, որ արդյունաբերական արտադրության ծավալը հաշվետու ամսում, փետրվարի համեմատ, նվազել է 0,3 տոկոսով։ –0–