Ոսկու արժեքը նվազում է դոլարի արժևորման ֆոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Ոսկու արժեքը երեքշաբթի նվազում է արժևորվող դոլարի ֆոնին, վկայում են առուվաճառքների տվյալները։
Մոսկվայի ժամանակով 7։50–ի դրությամբ Նյու Յորքի բորսայում Comex–ի հունիսյան ֆյուչերսն էժանացել է 6.10 դոլարով, կամ 0.5 տոկոսով` տրոյական ունցիայի դիմաց մինչև 1221.50 դոլար։ Արծաթի հուլիսյան ֆյուչերսի արժեքը նվազել է 1.14 տոկոսով` մինչև 17.53 դոլար մեկ ունցիայի դիմաց։
Դոլարի արժևորումը ճնշում է գործադրում ամերիկյան արժույթով սակարկվող հումքային ապրանքների արժեքի վրա։ Մոսկվայի ժամանակով 7։50–ի դրությամբ (դոլարի փոխարժեքն ԱՄՆ հիմնական առևտրային գործընկերներ երկրների վեց արժույթների զամբյուղի նկատմամբ) աճել է 0.05 տոոկսով` մինչև 94.21 կետ, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ներդրողները չորեքշաբթի սպասում են ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի` ապրիլի 28-29–ի նիստի արձանագրությունների հրապարակման։ Անցած նիստում կարգավորիչը պահպանել է բազային տոկոսադրույքը տարեկան 0-0.25 տոկոսի ռեկորդային ցածր մակարդակում։
Փորձագետներն այս տարի սպասում են տոկոսադրույքի բարձրացման և կարգավորիչից կոնկրետ ժամկետներ են ակնկալում։ Տոկոսադրույքի բարձրացումը, ինչպես ակնկալվում է, կնվազեցնի ոսկու ներդրումային գրավչությունը։ -0-