Դոլարն էժանանում է արտարժույթների զամբյուղի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հինգշաբթի դոլարի փոխարժեքը նվազում է համաշխարհային արտարժույթների նկատմամբ նախօրեին ԱՄՆ–ի աշխատանքի և առևտրի շուկայից ստացված դրական վիճակագրական տվյալների ֆոնին գրանցված աճից հետո, հաղորդում է ՓՐԱՅՄԸ` հղում անելով առուվաճառքի տվյալներին։
Երևանի ժամանակով ժամը 08։24–ին դոլարի ցուցիչը (ԱՄՆ–ի հիմնական առևտրային գործընկեր երկրների վեց արտարժույթների զամբյուղի նկատմամբ դոլարի փոխարժեքը) նվազել է 0,06 տոկոսով` հասնելով 97.83 կետի։ Դոլարի նկատմամբ եվրոյի փոխարժեքն ավելացել է` նախորդ նստաշրջանի փակման ժամանակ եվրոյի դիմաց գրանցված 1,0867 դոլարից հասնելով 1,0876 դոլարի։ Իենի նկատմամբ դոլարի փոխարժեքը նվազել է` 121,56 իենից հասնելով 121,44 իենի։
Automatic Data Processing (ADP) վերլուծական ընկերության տվյալներով` ԱՄՆ–ի մասնավոր ընկերություններում աշխատատեղերի թիվը հոկտեմբերին, սեպտեմբերի համեմատ, ավելացել է 182 հազարով, չնայած վերլուծաբաններն ակնկալում էին 180 հազարի աճ։
Բացի այդ, ԱՄՆ առևտրի նախարարության Տնտեսական վերլուծության բյուրոն տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ–ի առևտրային հաշվեկշռի պակասուրդը սեպտեմբերին, օգոստոսի վերանայված ցուցանիշի համեմատ, նվազել է 15 տոկոսով և կազմել 40,8 մլրդ դոլար։ Վերլուծաբանները կարծում էին, որ ԱՄՆ–ի առևտրային հաշվեկշռի պակասուրդը սեպտեմբերին կազմել է 41 մլրդ դոլար։ Չորեքշաբթի հրապարակված վիճակագրական տվյալները հանգեցրեցին դոլարի դիրքերի ամրապնդման։
Բացի այդ, ավելի վաղ համաշխարհային արժույթների նկատմամբ դոլարի աճին նպաստեց ՊԴԾ ղեկավար Ջանեթ Իելլենի հայտարարությունը։ Նրա խոսքով` տոկոսադրույքի ավելացումը դեկտեմբերին հավանական է, ԱՄՆ–ի տնտեսությունը հիմա «լավ է աշխատում», ներքին եկամուտների աճը կայուն է։ –0–