ԿԲ–ի կանխատեսում. Հայաստանում 2015 թ.–ին 12–ամսյա գնաճը կկազմի 2,5–5,5%
ԵՐԵՎԱՆ, 23 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ ԿԲ–ն 2015 թ.–ին 12–ամսյա գնաճը կանխատեսում է 2,5–5,5 տոկոսի սահմանում։ Այս մասին նշվում է ՀՀ ԿԲ–ի գնաճի հաշվետվության մեջ, որը հիմնված է 2015 թ.–ի չորրորդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի և երրորդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության կատարողականի վրա։
Ըստ հաշվետվության` 2015 թ. վերջում 12-ամսյա գնաճը կգտնվի տատանումների թույլատրելի միջակայքի ստորին հատվածի շրջակայքում, իսկ հետագա ամիսներին կպահպանվի ցածր մակարդակում՝ կանխատեսվող հորիզոնում աստիճանաբար մոտենալով և կայունանալով նպատակային ցուցանիշի շուրջ:
Գնաճային սպասումների նվազմանը զուգընթաց կնվազի նաև սեզոնային գյուղմթերքներից զտված գնաճը:
«Գնաճի զարգացումներում չի դիտարկվել այս տարվա օգոստոսի 1-ից էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման ուղղակի ազդեցությունը՝ հաշվի առնելով կառավարության և «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կողմից բնակչության որոշ մասի և փոքր բիզնեսի համար մինչև հաջորդ տարվա օգոստոս սակագնի թանկացման սուբսիդավորման հայտարարությունը և հետագա ժամանակահատվածում դրա հետ կապված անորոշությունները», – նշվում է հաշվետվության մեջ։
Ըստ հաշվետվության` էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման անուղղակի ազդեցությունը գնաճի վրա, որը դրսևորվել է մի շարք ապրանքների ինքնարժեքի ավելացման միջոցով, եղել է ԿԲ գնահատումներին համահունչ՝ փոքր, և ապագայում դրա հետ կապված լրացուցիչ գնաճային ռիսկեր չեն ակնկալվում:
Գնաճի կանխատեսումներում հաշվի է առնվել նաև 2016 թ. հարկային օրենսգրքում նախատեսվող ակցիզային հարկի փոփոխությունների գնաճային ազդեցությունը:
2015 թ. երրորդ եռամսյակում 12-ամսյա գնաճը դրսևորել է կանխատեսվածին համահունչ՝ նվազող վարքագիծ, և սեպտեմբերի վերջին կազմել է 3.3%, իսկ հոկտեմբերին նվազել է մինչև 1.9%, որը գրեթե ամբողջությամբ պայմանավորվել է գյուղմթերքների՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ցածր գներով:
ՀՀ ԱՎԾ–ի տվյալներով` Հայաստանում սպառողական գները 2015 թ.–ի հունվար–հոկտեմբերին, 2014 թ.–ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ավելացել են 4,4 տոկոսով։