ՀԲ–ն բարելավել է 2016 թ.–ին Հայաստանի ՀՆԱ–ի աճի կանխատեսումը` հասցնելով 2,5%–ի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Համաշխարհային բանկը բարելավել է 2016 թ.–ին Հայաստանի տնտեսության աճի կանխատեսումը, ինչի մասին նշվում է ՀԲ–ի «Հայաստան. ամենամյա տնտեսական տեղեկագրում»։
Տեղեկագրում, մասնավորապես, նշվում է, որ արտաքին պայմանների վատթարացման, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի տնտեսական անկման համատեքստում, ՀՆԱ աճը 2015թ. դանդաղել է մինչև 3%: Չնայած դեպի Ռուսաստան արտահանումների և Ռուսաստանից ստացվող դրամական փոխանցումների ծավալների կրճատմանը՝ աճն ակնկալվածից ավելին էր՝ պայմանավորված մեկանգամյա այնպիսի գործոնների ազդեցությամբ, ինչպիսիք էին բերքառատ գյուղատնտեսական տարին ու նոր պղնձահանքի գործարկումը:
«Կանխատեսվում է, որ 2016թ.-ին տնտեսական աճը կշարունակի մնալ դանդաղ, 2,5%-ի սահմաններում՝ պայմանավոր ված Ռուսաստանի տնտեսական անկմամբ և կառուցվածքային թուլություններով», – նշվում է ՀԲ–ի տեղեկագրում։
ՀԲ–ն իր վերջին կանխատեսման մեջ 2016 թ.–ին Հայաստանի ՀՆԱ–ի աճը սահմանել էր 2,2 տոկոսի չափով։
Տեղեկագրի հեղինակները նշում են, որ տնտեսական ակտիվության գործակիցը արտահանելի ոլորտների շնորհիվ 2016թ. հունվարին բարձրացել է մինչև 5,5%` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
«Տնտեսական գործունեության հարաբերական բարձրացումը, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական արտահանումների ընդլայնումը, բացատրվում է 2015թ. հունվարը որպես ելակետ կիրառելու փաստով և կպահպանվի դեռևս մի քանի ամիս՝ մինչ կանխատեսումներում կկատարվեն ճշգրտումներ», – նշվում է տեղեկագրում։