Հայաստանի բանկերում ֆիզիկական անձանց ցպահանջ ավանդները I եռամսյակում նվազել են 6,2 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկերում ֆիզիկական անձանց և մասնավոր ձեռներեցների ցպահանջ ավանդները 2016 թ.-ի առաջին եռամսյակում, տարեսկզբի համեմատ, նվազել են 6,2 տոկոսով` մինչև 200,3 մլրդ դրամ: Նման տվյալներ են ներկայացվում «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի բանկեր» ֆինանսա-տնտեսական 2016 թ.-ի առաջին եռամսյակի տեղեկագրում:
Ֆիզիկական անձանց վարկավորման ծավալի մեծությամբ առաջատարների հնգյակում են HSBC բանկ Հայաստանն է, ՎՏԲ–Հայաստան բանկը, Կոնվերս բանկը և Ինեկոբանկը: Ընդ որում, 2016 առաջին եռամսյակում առաջատար հնգյակի մասնաբաժինը կազմել է 122,8 մլրդ դրամ կամ ֆիզիկական անձանց և մասնավոր ձեռներեցների ցպահանջ ավանդների 61,3 տոկոսը:
2016 թ.-ի հունվար-մարտի տվյալներով, ֆիզիկական անձնաց ցպահանջ ավանդների ծավալի մեծությամբ առաջատար դիրքում է HSBC բանկ Հայաստանը` 41,3 մլրդ դրամ (4,6 տոկոսի անկում):
Ամերիաբանկի ցպահանջ ավանդները կազմել են 26,3 մլրդ դրամ (18 տոկոսի անկում), ՎՏԲ–Հայաստան բանկինը` 24,9 մլրդ դրամ (5,54 տոկոսի աճ), Կոնվերս բանկինը` 18,3 մլրդ դրամ (1,4 տոկոսի անկում), Ինեկոբանկինը` 11,91 մլրդ դրամ (0,93 տոկոսի անկում):
Հայկական բանկերում ֆիզիկական անձանց և մասնավոր ձեռներեցների համախառն ավանդներն առաջին եռամսյակում կազմել են 1 199,3 մլրդ դրամ` տարեսկզբի համեմատ ավելանալով 1,74 տոկոսով: -0-