HSBC Բանկ Հայաստանը պարգևատրել է 2015թ.-ի հինգ լավագույն առևտրի ֆինանսավորման հաճախորդներին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. HSBC Բանկ Հայաստանը պարգևատրել է հինգ լավագույն առևտրի ֆինանսավորման հաճախորդներին, որոնք նշանակալի արդյունքներ են գրանցել 2015 թ.–ի ընթացքում, ասաց HSBC Բանկ Հայաստանի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիես Քլեմենցը:
Նրա խոսքով, HSBC Բանկ Հայաստանը յոթերորդ տարին անընդմեջ ներկայացնում և մրցանակներ է հանձնում HSBC Հայաստանի Առևտրի Ֆինանսավորման ոլորտում  լավագույն արդյունքներ գրանցած հաճախորդներին: Յոթ տարիների ընթացքում այս մրցանակաբաշխությունը Հայաստանի առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում ուղենիշ է դարձել՝ մատնանշելով իրենց ոլորտում շուկայի առաջատար կազմակերպություններին:
2015 թ.-ին Առևտրի Ֆինանսավորման ոլորտի HSBC Բանկ Հայաստանի լավագույն հաճախորդներն են «Ռեդինետ» ՓԲԸ-ն` էներգախնայողության ոլորտում նորարարական որոշումների ներդրման համար (Նորարարական Առևտրի Մրցանակ), «ԱԷՍ Թրեյդ» ՍՊԸ-ն` միջազգային առևտրի ոլորտում մեծ առաջընթաց գրանցելու և գործունեությունը դեպի Վրաստան ընդլայնելու համար (Միջազգային Առևտրի Մրցանակ), «ՀԳԿ» ՓԲԸ–ն (ընտանեկան բիզնեսը գյուղատնտեսության ոլորտում)` առաջարկված գործիքների ակտիվ օգտագործման համար (Լավագույն նորեկ հաճախորդ), «Արպանիվ» ՍՊԸ-ն` արտաքին առևտրային կապերի ակտիվ ընդլայնման համար (Գլխավոր գործադիր տնօրենի հատուկ մրցանակ): Գրան պրիին արժանացել է «ԱՍԿԵ Գրուպ» ԲԲԸ-ն (արտադրություն, որի արդյունքում ներմուծվող ապրանքը փոխարինվում է տեղականով և մրցունակ գնով)` բանկի կողմից առաջարկվող ֆինանսական գործիքների օգտագործված ծավալի համար:
Քլեմենցը շնորհավորեց բոլոր հինգ հաճախորդներին և նշեց, որ այդ ընկերությունները նշանակալի արդյունքներ են գրանցել 2015 թ.-ի ընթացքում և հսկայական դեր են խաղացել երկրում իրենց ոլորտը զարգացնելու հարցում: «HSBC-ի աշխարհագրական սփռվածությունը թույլ է տալիս մեր հաճախորդներին ծառայություններ տրամադրել գործարքի երկու կողմերում էլ, և մենք կարողանում ենք օգնել նրանց առավել արդյունավետ կերպով հաղթահարել խոչընդոտներն ու կառավարել իրենց ռիսկերը և իրացվելիության ծախսերը», – ասաց HSBC Բանկ Հայաստանի Գլխավոր գործադիր տնօրենը:
Նա ընդգծեց, որ սա նրա երրորդ և վերջին մրցանակաբաշխության արարողությունն է Հայաստանում, քանի որ արդեն նշանակվել է նոր գլխավոր գործադիր տնօրեն, որը շուտով կժամանի Հայաստան և կստանձնի իր լիազորությունները:
HSBC Բանկ Հայաստանի Առևտրավարկային դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ Արթուր Պետրոսյանի խոսքով, առևտրի ֆինանսավորման գործիքները նշանակալիորեն կրճատում են արտադրողական ծախսերը, ինչը թույլ է տալիս տեղական արտադրողին ավելի մրցունակ գներ ստանալ շուկայում:
«Իսկ մենք, մեր կողմից, առաջնորդվում ենք հետևյալ սկզբունքով` եթե ձեր բիզնեսը հատում է Հայաստանի սահմանները, HSBC-ն կարող է օգնել ձեզ երկու կողմերում էլ, քանի որ HSBC խումբն աշխարհի 50 երկրներում ունի առևտրի ֆինանսավորման 5 հազար փորձագետ, որոնք պատրաստ են կամուրջ հանդիսանալ հայ հաճախորդների և օտարերկրյա գործընկերների միջև», – ասաց Պետրոսյանը:
«HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն «HSBC Bank plc» խմբի անդամ է, գրանցված է 1995 թվականի սեպտեմբերի 25-ից: «HSBC Europe BV» հոլդինգային ընկերությանն է պատկանում HSBC Բանկ Հայաստանի բաժնետոմսերի 70 տոկոսը, իսկ բաժնետոմսերի 30 տոկոսը պատկանում է «Wings Establishment»-ին: «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն 2009 թվականի հունվարի վերջից NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի անդամ է: