ՀՀ նորանշանակ վարչապետը փաստել է հայկական էկոնոմիկայի ծանր վիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Չորեքշաբթի խորհրդարանում կազմակերպված կառավարական ժամի ընթացքում ՀՀ նորանշանակ վարչապետը ներկայացրել է նոր կառավարության ծրագրի հիմնական ասպեկտները:
Նրա խոսքով, առաջին փուլը կներառի հնարավոր այն առագ փոփոխությունները, որոնք կկարողանան ինչ-որ չափով վստահություն ներշնչել ծրագրի նկատմամբ, իսկ երկրորդ փուլը` երկրի զարգացման երկարաժամկետ տեսլականն է:
«Մենք չենք ակնկալում, որ կկարողանանք արագ փոխել տնտեսական իրավիճակը, սակայն մենք ազդակներ ենք տալիս, թե որ ուղղությամբ այն կզարգանա», – ասել է Կարապետյանը:
Ընդ որում, նա նշել է, որ նոր ծրագրի մշակման ժամանակ կառավարությունը կկիրառի նաև նախորդ ծրագրի որոշ կարևոր ասպեկտները, սակայն հիմնական նպատակը տնտեսության մեջ լրացուցիչ արժեքի ստեղծումն է:
Միաժամանակ նա նշել է, որ այդ նպատակին հասնելու կոնկրետ և հետևողական քայլերը կներկայացվեն ավելի ուշ: «Արագ փոփոխություններ չեն լինի, սակայն դա չի նշանակում, որ քայլեր էլ չեն ձեռնարկվի: Մասնավորապես, նախևառաջ շեշտը դրվելու է սոցիալական լարվածության նվազման և տնտեսության զարգացման վրա: Սակայն մենք կախարդական փայտիկ չունենք», – ասել է Կարապետյանը:
Վարչապետի խոսքով, այս նպատակներին հասնելու համար հարկավոր են իրական և կառուցողական փոփոխություններ, «քանի որ հայկական էկոնոմիկայի վիճակը այսօրվա դրությամբ շատ ծանր է»:
Սեպտեմբերի 8-ին` կառավարական նիստի ժամանակ, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց իր հրաժարականի մասին` պարզաբանելով իր որոշումը պետական կառավարման մեջ նոր մոտեցումներ կիրառելու անհրաժեշտությամբ:
Նույն օրը երեկոյան ՀՀԿ–ն, գործադիր մարմնի և ՀՀԿ Խորհրդի նիստում, հաստատեց Կարեն Կարապետյանի թեկնածությունը վարչապետի պաշտոնում: Իսկ սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստարոգրեց Կարեն Կարապետյանին ՀՀ վարչապետ նշանակելու հրամանը: -0-