Հայաստանի էկոնոմիկայի վերարտադրումը հնարավորություն չէ` առանց ստվերային սեկտորի կրճատման. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական տնտեսությունը վերարտադրվելու հնարավորություն չունի` առանց ստվերային սեկտորի կրճատման, չորեքշաբթի խորհրդարանում կազմակերպված կառավարական ժամի ընթացքում ասել է ՀՀ նորանշանակ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը:
Նրա խոսքով, փոփոխությունները հարկային օրենսդրության կամ այլ ոլորտներում չեն կարող օգնել տնտեսության լիարժեք վերականգնմանը և ապահովել դրա զարգացումը:
«Ես պատրաստ եմ մինչև վերջ լինել բաց, ազնիվ և անկեղծ և կարող եմ ասել, որ հայկական էկոնոմիկան հնարավորություն չունի վերականգնվել` առանց ստվերային սեկտորի կրճատման, և մենք վճռական ենք տրամադրված դրա դեմ պայքարի հարցում, քանի որ այլ տարբերակներ չունենք», – ասել է Կարապետյանը:
Ընդ որում, կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ծանոթացել է Հարկային օրենսգրքի նոր նախագծի առաջարկին և կարծում է, որ հարկային բարեփոխումները շատ բարդ հարց է, որը ավելի մանրակրկիտ դիտարկման կարիք ունի:
Միաժամանակ վարչապետը չի համաձայնել այն մտքի հետ, որ մենաշնորհը շուկայում միշտ չէ, որ վատ է` ընդգծելով, որ ամեն ինչ կախված է մենաշնորհի բնույթից:
Կարապետյանը ընդունելի է համարել բնական մենաշնորհների առաջացումը` փոքր շուկայի և դերակատարներից մեկի ակտիվ աշխատանքի պարագայում` ի տարբերություն վարչական ռեսուրսների հաշվին մենաշնորհի ձևավորման պրակտիկային: