Հայաստանը և Իրանը քննարկում են երկու երկրների ֆինանսական համակարգերի գործակցության խորացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Նախօրեին ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը և Հայաստանում Իրանի լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջջադին քննարկել են Հայաստանի և Իրանի ֆինանսական համակարգերի արդիականացման, առևտրաշրջանառության ծավալների ընդլայնման հնարավորությունները:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության մամուլի ծառայությունը, Արամյանը հայտարարել է, որ Իրանի բարձր տնտեսական աճը անուղղակիորեն կազդի նաև Հայաստանի տնտեսական աճի վրա, հետևաբար, Հայաստանին ձեռնտու է հարևան երկրի կայուն տնտեսական աճը:
«Մեր հարևանի վրա տնտեսական սանկցիաները ազդում են նաև մեզ վրա: Հիմա ունենք նոր իրականություն և ուրախ ենք, որ Իրանը կարգավորում է իր տնտեսական հարաբերությունները այլ երկրների հետ: Վստահ եմ, որ համատեղ կարող ենք  հասնել ավելի մեծ ցուցանիշների», – հայտարարել է Արամյանը:
Նա ընդգծել է, որ տնտեսական գործակցության ներկա պատկերը  չի արտահայտում հայ-իրանական տնտեսվարողների ներուժն ու հնարավորությունները:
«Երկկողմանի ներդրումները չնչին են. Իրանից Հայաստան ցուցանիշը  3 միլիոն ամերիկյան դոլար է, Հայաստանից Իրան՝ 250 հազար, ինչն էլ փաստում է, որ մենք բավական մեծ  անելիք ունենք այստեղ և կարող ենք շեշտակի բարձրացնել այս ցուցանիշը՝ հաշվի առնելով երկու ժողովուրդների դարավոր առևտրային ներուժը», – ասել է Արամյանը:
Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ հայ-իրանական առևտրաշրջանառությունը հնարավոր է մեծացնել մեգանախագծերի մշակման և իրագործման արդյունքում, ինչը նախկինում հնարավոր չի եղել հարևան երկրի նկատմամբ կիրառվող տնտեսական սանկցիաների պատճառով:
Այս համատեքստում Արամյանը նշել է, որ հայ-իրանական գործակցության խոշորագույնը համարվող էներգետիկ նախագծին զուգահեռ կա ընդլայնման հեռանկար այլ ոլորտներում ևս. օրինակ՝ պետություն-մասնավոր հատված ներդրումների շնորհիվ հնարավոր է խթանել հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու շինարարությունը, զարգացնել մի շարք այլ ենթակառուցվածքներ գյուղատնտեսության, արդյունաբերության և բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառներում:
Դեսպան Սաջջադին իր հերթին նշել է, որ Իրանը, մասնավորապես, հետաքրքված է ապահովագրության ոլորտում համագործակցության ընդլայնմամբ, «Մելլաթ» բանկի նոր մասնաճյուղերի բացման հեռանկարով, ինչպես նաև` միջազգային ֆինանսական հարթակներում փոխադարձ համագործակցությամբ: -0-