Դրամական փոխանցումները Հայաստան 8 ամիսների ընթացքում աճել են 160 մլն դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով ոչ առևտրային նպատակներով այս տարվա հունվար–օգոստոս ամիսներին ստացվել է ավելի քան 1 մլրդ դոլար, 2016 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 160 մլն դոլարով կամ 17,5 տոկոսով, նշվում է ՀՀ Կենտրանական բանկի կայքում։
Ընդ որում Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների ներհոսքը 2017 թ.–ի ութ ամիսներում, 2016 թվականի նույն ժամակահատվածի համեմատ, աճել է 16,6 տոկոսով կամ 642 մլն դոլարով։ Հայաստանից ՌԴ դրամական միջոցների արտահոսքը կազմել է 232,5 մլն դոլար` ամսվա ընթացքում ավելանալով 8,9 տոկոսով։
Հայաստանից արտերկիր փոխանցումների ծավալը կազմել է մոտ 604,4 մլն դոլար` 2016 հունվար–օգոստոս գրանցված 484,8 մլն դոլարի փոխարեն (24,6 տոկոսի աճ)։ Հաշվետու ժամանակահատվածում ստացված մուտքերի զուտ հոսքը կազմել է մոտ 469,9 մլն դոլար` 2016 թ.–ի  հունվար–օգոստոսին գրանցված 429,5 մլն դոլար փոխարեն։
ԿԲ տվյալներով, Հայաստան դրամական միջոցների ներհոսքը կազմել է ընդհանուր առմամբ 1 532,8 մլն դոլար (անկում` 6%–ով), իսկ արտահոսքը` 816,9 մլն դոլար (7,3 տոկոսովի աճ), ինչի արդյունքում մուտքերի զուտ հոսքը անցած տարի կազմել է մոտ 715,9 մլն դոլար (17%–ի անկում)։ –0–