ՀՀ ԿԲ–ն 2017 թ.–ի արդյունքում տնտեսական աճը գնահատում է 6,4%
ԵՐԵՎԱՆ, 16 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ ԿԲ–ն 2017 թ.–ի արդյունքում բարձրացրել է տնտեսության աճի կանխատեսումը մինչև 6,4%։ Ինչպես երեքշաբթի հաղորդում է կարգավորիչի մամուլի ծառայությունը, այս մասին հայտարարվել է ՀՀ ԿԲ խորհրդի նիստի ժամանակ, որը տեղի է ունեցել 2017 թ.–ի դեկտեմբերի 26–ին։
Ընդ որում ԿԲ–ի վերջին հաշվետվության մեջ տնտեսական աճը գնահատվում էր 4,6
ԿԲ խորհրդի համաձայն, 2017թ-ի անցած 11 ամիսների ընթացքում ձևավորվել և մշտապես պահպանվել է բարձր տնտեսական ակտիվություն՝ հիմնականում պայմանավորված արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտներում արձանագրված բարձր աճերով: Ըստ վիճակագրության` տնտեսական ակտիվությունը 2017 թ.–ի 11 ամսում ավելացել է 7,3%–ով։
Միաժամանակ արձանագրվել է, որ չորրորդ եռամսյակում ևս ներքին պահանջարկի վերականգնումը զգալիորեն գերազանցել է սպասվող տեմպերը, ինչի արդյունքում թե՛ մասնավոր սպառման և թե՛ մասնավոր ներդրումների մասով ակնկալվում են ավելի քան 2.0 տոկոսային կետով բարձր ցուցանիշներ:
ԿԲ–ում նշում են, որ ներքին պահանջարկի արագ վերականգնմանը շարունակել են նպաստել իրականացված ընդլայնողական դրամավարկային քաղաքականությունը, պահպանվող համեմատաբար ցածր գնաճային միջավայրը և դրամական փոխանցումների բարձր աճը:
Ներքին բարձր պահանջարկն իր հերթին արտահայտվել է ներմուծման, առևտրի, տնտեսության վարկավորման աճերի և բնականոն գնաճի արձանագրված տեմպերում: