Հայաստանի ՊՆ–ն զինծառայողներին 5%–ով և արտոնյալ պայմաններով հիփոթեք է առաջարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը քննարկման է ներկայացրել «Մատչելի բնակարան զինծառայողներին» պետական աջակցության նպատակային ծրագիրը, որի համաձայն, Հայաստանի ԶՈՒ գործող սպաները հնարավորություն կունենան ձեռք բերելու կամ կառուցելու բնակարաններ`արտոնյալ պայմաններով երկարաժամկետ հիփոթեքի միջոցով։ Այդ մասին հաղորդվում է նորմատիվ ակտերի նախագծերի միասնական պորտալում։
Համաձայն ներկայացված ծրագրի, զինծառայողները կկարողանան կառուցապատողներից բնակարաններ կամ բնակելի տներ ձեռք բերել կամ կառուցել 20 տարի ժամկետով հիպոտեկային արտոնյալ վարկավորման ծրագրից առավելագույնը 9% տարեկան տոկոսադրույքով։
Միաժամանակ պետությունը կսուբսիդավորի տոկոսադրույքի 4 տոկոսը, իսկ մյուս 5 տոկոսը կվճարեն վարկառուները եկամտահարկից։ Բացի այդ, ծրագրով նախատեսվում է բնակարանի արժեքի նախավճարի 10 տոկոսի սուբսիդավորում։ Ծրագրի շրջանակում բնակարանի ձեռքբերման կամ կառուցման համար առավելագույն գումարը կազմում է 28 500 000 դրամ։
Ծրագրի շահառուներ տարեկան կարող են դառնալ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության 400 զինծառայող, ոստիկանության 37 ծառայող, Ազգային անվտանգության ծառայության 25 և Քրեակատարողական ծառայության 5 ծառայող։