Տղամարդիկ բնակարանում տպել ու իրացրել են կեղծ 500–անոցներ. հարուցվել է քրգործ (ՎԻԴԵՈ)
ԵՐԵՎԱՆ, 19 հունիսի./ԱՌԿԱ/. Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության և Արաբկիրի բաժնի ծառայողները, ձեռնարկելով օպերատիվ-հետախուզական ծավալուն միջոցառումներ, տեղեկություններ էին ստացել, որ Երևանի բնակիչ 42-ամյա և Արմավիրի մարզի Երասխահուն գյուղում ապրող 34-ամյա տղամարդիկ կեղծ փողեր են պատրաստում և իրացնում, հաղորդում է ՀՀ ոստիկանության մամուլի ծառայությունը։
Նրանք վերցվեցին ոստիկանների օպերատիվ տեսադաշտ։ Տեղեկությունների իսկությունը պարզելու միջոցառումներին միացան ոստիկանության օպերատիվ ծառայությունների աշխատակիցներ, կազմակերպվեցին դարանակալումներ և օպերատիվ նկարահանումներ։ Քրեական հետախույզները քողարկված հետևեցին նրանց շարժին։
«Տեսանկարահանումից հստակ երեևում է, որ միրգ գնող տղամարդը վաճառողին տալիս է ակնհայտ կեղծ 5000-անոց, ինչից հետո վաճառողը սկսում է հետապնդել նրան, բայց ոչ շատ երկար։ Դարանակալած ոստիկանները տղամարդուն բռնում են ու կեղծ թղթադրամ իրացնելու կասկածանքով բերման ենթարկում ոստիկանության Կենտրոնական բաժին», – նշվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Բերման ենթարկվածի խուզարկությամբ հայտնաբերվել է 5000 դրամ անվանական արժեքով 9 հատ կեղծ թղթադրամ, որոնք առգրավվել ու փաթեթավորվել են։
Հետագա միջոցառումներով ոստիկանները պարզել են, որ նա հայտնաբերված կեղծ փողը անվանական արժեքից մի քանի անգամ էժան գնել է Երասխահուն գյուղի 35-ամյա մի բնակչից։ Տեղեկությունը փոխանցվել է ոստիկանության Արմավիրի բաժին։ Արդյունքում ոստիկանների օպերատիվ տեսադաշտում հայտնված մյուս անձն էլ հայտնաբերվել ու բերման է ենթարկվել։
«Հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակներում խուզարկություններ են կատարվել նրանց բնակարաններում։ Հայտնաբերվել են տպելու սարքավորումներ և հատուկ թղթեր, որոնք նույնպես առգրավվել են», – հայտնում են ոստիկանությունից։
Բերման ենթարկված անձինք ձերբակալվել են։ Նշանակվել են փորձաքննություններ։