Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կանխատեսում. Հայաստանում գնաճը 2020 թվականին կկազմի 0,8%, իսկ 2021 թ.՝ 2%
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ապրիլի. / ԱՌԿԱ / . Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) 2020 թ.-ին կանխատեսում է Հայաստանի տնտեսության անկում` 1,5%-ով: Նման կանխատեսում է ներկայացվում  ԱՄՀ -ի «Համաշխարհային տնտեսական հեռանկարները» (World Economic Outlook, April 2020) ապրիլյան հետազոտության մեջ ։
Ընդ որում, զեկույցի հեղինակները կանխատեսում են, որ 2021 թ.-ին Հայաստանի տնտեսության մեջ կգրանցվի 4,8% աճ:
Կանխատեսվում է, որ Հայաստանում 2020-ին գնաճը կկազմի 0,8%, իսկ 2021-ին` 2%:
Ինչպես ավելի վաղ նշել էր ԱՄՀ-ի թիմի ղեկավար Նաթան Փորթերը, ով 2020-ի մարտի 12-ից ապրիլի 8-ը զբաղվել է Հայաստանի բարեփոխումների ծրագիրը գնահատելու երկրորդ փուլի քննարկումներով, որն  իրականացվել է ԱՄՀ-ի Stand-By վարկային համաձայնագրի աջակցությամբ, ինչպես և այլ երկրներում, ներկայիս համաշխարհային ճգնաժամը զգալիորեն կթուլացնի Հայաստանի կարճաժամկետ տնտեսական հեռանկարները:
Նրա հայտարարության մեջ նշվում է նաև, որ այս տարի Հայաստանի տնտեսության 1.5% անկման կանխատեսումը հաշվի է առնում տեղաշարժման և գործունեություն իրականացնելու ներքին սահմանափակումները, արտաքին պահանջարկի զգալի անկումը, ֆինանսական պայմանների խստացումը, ինչպես նաև կորոնավիրուսի պատճառով  համաշխարհային առևտրի և մատակարարման շղթաների խաթարումները:
Փորթերը նաև հայտնել է, որ Հայաստանի իշխանությունները պատշաճ կերպով կենտրոնացել են COVID-19- ի տարածումը զսպելու միջոցների վրա և ապահովել, որ Հայաստանի առողջապահական համակարգը պատրաստ լինի բնակչության կարիքները բավարարելու համար: Նրանք աշխատում են Առողջապահության նախարարությանը տրամադրել լրացուցիչ ռեսուրսներ և օրենսդրական լիազորություններ `անհրաժեշտ ապրանքներն ու սարքավորումները արագ ձեռք բերելու համար:
Այլ ֆինանսական կազմակերպությունների մակրո կանխատեսումները Հայաստանի մասին
Համաշխարհային բանկն իր գարնանային «Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնտեսության տեսության» մեջ (ECA) կանխատեսում է, որ Հայաստանի տնտեսական աճը, լավատեսական սցենարով, 2020 թվականին կկազմի 1,7%, իսկ գնաճը ՝ 3%: Զեկույցում կանխատեսվում է, որ 2021 թ.-ին Հայաստանի ՀՆԱ աճը կկազմի 4,5%, իսկ գնաճը`3%: Զեկույցում կանխատեսվում է, որ 2021թ.–ին Հայաստանի ՀՆԱ–ի աճը կկազմի 4,5%, գնաճը` 3,5%։  Միաժամանակ, Հայաստանի տնտեսության աճը 2022թ.–ին կանխատեսվում է 4,7%–ի, իսկ գնաճը `4% սահմանում:
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը կանխատեսում է, որ կորոնավիրուսի ցնցումը կդանդաղեցնի Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը` 2019 թ.-ի 7.6% -ից մինչև 0,5% 2020 թ.–ին:
Ըստ Եվրասիական զարգացման բանկի կանխատեսման, 2020 թվականին Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճի տեմպը կդանդաղի մինչև 5,6% `հանքաքարի արդյունահանման ոլորտում համեմատության ցածր բազայի ազդեցության սպառման, ինչպես նաև զուտ արտահանման նվազման պատճառով թույլ արտաքին պահանջարկի հետևանքով:
Համաձայն ՀՀ Կենտրոնական բանկի գնահատականների ՝ 2020 թվականին տնտեսական աճը կկազմի 0,7%, ինչը զգալիորեն ցածր է նախորդ կանխատեսումներից, այնուամենայնիվ, այն հիմնականում կվերականգնվի 2021 թ. –ին՝ կազմելով 7,2%: