ՀՀ ԿԲ-ն, հնարավոր է, սկսի վերահսկել անշարժ գույքի նվիրատվությունների հետ կապված բոլոր գործարքները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 սեպտեմբերի./ԱՌԿԱ/. Հայաստանի Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ քննարկել է «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը։
Արդարադատության փոխնախարար Արա Մկրտչյանի խոսքով՝ փոփոխությունների ընդունումը պայմանավորված է անշարժ գույքի նվիրատվությունների թվի կտրուկ աճով։ Մասնավորապես, եթե 2020 թվականին Երևանում գրանցվել է 4017, իսկ ՀՀ մարզերում՝ 8674 անշարժ գույքի նվիրատվության գործարք, ապա 2022 թվականին այդ թվերն աճել են՝ հասնելով համապատասխանաբար 7334-ի և 15765-ի։
Փոխնախարարն ասաց, որ այս պահին կասկածելի դեպքերում նոտարները պետք է Կենտրոնական բանկ ներկայացնեն գործարքների և դրա հետ կապված հաշվետվությունների տվյալները։
Առաջարկվող փոփոխությունների համաձայն՝ անշարժ գույքի նվիրատվությունների հետ կապված բոլոր գործարքների վերաբերյալ տվյալները կուղարկվեն Կենտրոնական բանկ, ինչը թույլ կտա վերահսկել ռիսկերը։-0-