ՀՀ–ում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի նվազեցումը կնպաստի տնտեսության վարկավորման ավելացմանը և փողի զանգվածի աճին. Freedom Broker Armenia
ԵՐԵՎԱՆ, 12 սեպտեմբերի./ԱՌԿԱ/. Freedom Broker Armenia-ն դրական է գնահատում ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի իջեցումը, ինչը կնպաստի տնտեսության վարկավորման ավելացմանը և փողի զանգվածի աճին։ «ԱՌԿԱ» գործակալությանը նման կարծիք հայտնեց Freedom Broker Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հովակ Հովակիմյանը։
«Սա պետք է հանգեցնի դրամի փոխարժեքի պլանաչափ թուլացմանը, որն իր հերթին կաջակցի արտահանողներին և գնաճը կվերադարձնի չափավոր դրական արժեքների»,- ասաց նա։
Սեպտեմբերի 12-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստ, որի ժամանակ որոշվել է՝ իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 9.75%: Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվող լոմբարդային ռեպոյի տոկոսադրույքը` 11.25 %, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից բանկերից ներգրավվող միջոցների տոկոսադրույքը` 8.25%:
Գլխավոր տնօրենը հայտարարեց, որ Freedom Broker Armenia-ն ակնկալում էր տոկոսադրույքի ավելի սահուն իջեցում, «սակայն 3 ամիս անընդմեջ գնանկումն ավելի մեծ վստահություն է ներշնչում Կենտրոնական բանկի ղեկավարությանը»:
«Կենտրոնական բանկի հիմնական խնդիրը տոկոսադրույքի բարձրացման ժամանակ դիսկրեցիոն ապրանքների գնաճի զսպումն էր, որոնց պահանջարկը մեծ է Ռուսաստանից եկած բարձր վարձատրվող ռելոկանտների մեծ թվի պատճառով: Այս կատեգորիայի ապրանքներում պահանջարկը դեռ մնում է բարձր։ Սակայն սննդամթերքի և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գները նվազում են գների համաշխարհային անկման պատճառով։ Բացի այդ, ռուբլու թուլացումը նպաստեց պարենային ապրանքների գների նվազմանը, քանի որ սննդամթերքի ներմուծման զգալի մասնաբաժինը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին»,- պարզաբանեց նա։
Նշելով, որ զվարճանքի ոլորտում, հյուրանոցային և ռեստորանային բիզնեսում գնաճը շարունակում է բարձր մնալ, Հովակիմյանն առանձնացրեց երկու գործոն։
«Նախ, ավանդաբար գնաճային ցիկլերի ժամանակ ծառայությունների գները վերջինն են բարձրանում, մինչդեռ դրանց գներն ամենաերկարն են նվազում։ Երկրորդ, ծառայությունների լրացուցիչ պահանջարկն ապահովում են բարձր վարձատրվող ռելոկանտները: Եթե ​​առաջին դեպքում սպասարկման ոլորտում կարելի է ակնկալել գնաճի ցիկլային անկում՝ վեց ամիս ուշացումով, ապա ռելոկանտների կողմից պահանջարկը, ընթացիկ իրավիճակի պահպանման դեպքում, կնպաստի ծառայությունների ոլորտում գնաճի համեմատաբար բարձր ցուցանիշներին»,- ասաց նա։-0-