Հայաստանը հաջողությամբ կհասնի դիսինֆլացիային, սակայն Կենտրոնական բանկի զգոնությունն անսասան է. ՎԶԵԲ-ի առաջին փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 սեպտեմբերի./ԱՌԿԱ/.  Հայաստանը հաջողությամբ կհասնի դիսինֆլացիային, սակայն Կենտրոնական բանկի զգոնությունն անսասան է, հայտարարել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի առաջին փոխնախագահ Յուրգեն Ռիգտերինկը «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ ինֆլացիան 2023 թվականին թուլացել է, այդ զգալի նվազեցումը պայմանավորված է մի քանի գործոններով։
«Ճիշտ ժամանակին մոնետար քաղաքականության խստացումը և 2020 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2022 թվականի դեկտեմբեր ամիսը դրույքի ընդհանուր՝ 650 բազային կետով աճը, ինչպես նաև համաշխարհային շուկայում էներգակիրների և պարենի գների նվազեցումը և 2022 թվականին Հայկական դրամի արժեքի էական աճը, նպաստեցին 2023 թվականի հուլիսին ինֆլացիայի մակարդակի զրոյից ցածր ցուցանիշին», – ասել է նա:
դա թույլ տվեց ՀՀ Կենտրոնական բանկին 2023 թվականին երկու անգամ կրճատել տոկոսադրույքը՝ 25 բազային կետով հուլիսին և այնուհետ օգոստոսին՝ այն բերելով 10.25 տոկոսի։
«Սա առաջին նման նվազեցումն է վերջին երեք տարվա ընթացքում։ Այնուամենայնիվ՝ ՀՀ ԿԲ զուշությամբ է վերաբերվում մոնետար քաղաքականության թուլացմանը, քանի որ սպառողական պահանջարկը բարձր է», – ավելացրել է նա:
Վերջին երեք ամիսներին Հայաստանում գրանցվել է գների անկում: Այսպես, հունիսին 12-ամսյա գնանկումը կազմել է 0,5%, հուլիսին՝ 0,1%, իսկ օգոստոսին՝ 0,2%։ 2023 թվականի պետական ​​բյուջեում գնաճն ամրագրվել է 4% (±1,5%)։ Այս տարվա սեպտեմբերին ԿԲ-ն կանխատեսել էր, որ 12-ամսյա գնաճը տարեվերջին կկազմի 0 տոկոսի սահմաններում, իսկ հաջորդ տարվա ընթացքում այն ​​կմոտենա 4 տոկոս թիրախային ցուցանիշին։-0-