ՎԶԵԲ-ի տարեկան ժողովը էապես կնպաստի երկրի դիրքերի ամրապնդմանը տարածաշրջանում. առաջին փոխնախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 սեպտեմբերի./ԱՌԿԱ/. Հայսաստանի պես երկրի համար, որը ձգտում է ամրապնդել իր դիրքերը տարածաշրջանում, ՎԶԵԲ Տարեկան ժողովը կարող է էապես նպաստել այդ նպատակի իրագործմանը, հայտարարել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի առաջին փոխնախագահ Յուրգեն Ռիգտերինկը «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«ՎԶԵԲ Տարեկան ժողովը կայացած միջազգային իրադարձություն է և առանձնահատուկ մի հարթակ, որտեղ հավաքվում են գործարարները, ներդրոող և ներդրվող երկրների կառավարության ներկայացուցիչները։ Տարեկան հանդիպմանը մասնակցում է մոտ 2000 մասնակիցներ, ինչպես նաև ողջ աշխարհից 900 բիզնեսի ներկայացուցիչներ», – ասել է նա:
Ռիգտերինկի խոսքով, հաշվի առնելով բարձրաստիճան այցելուների ներկայությունը՝ ՎԶԵԲ Տարեկան ժողովը ընդունող կողմի համար բացառիկ հնարավորություն և առիթ է՝ ներկայացնելու երկիրը բարձրաստիճան պետպաշտոնյաներին, պոտենցիալ ներդրողներին, քաղաքացիական հասարակությանը և միջազգային լրատվական միջողներին։
«Համաժողովը կատարյալ հարթակ է, որտեղ կքննարկվեն և իրականություն կդառնան միջազգային և տեսական համագործակցության, զարգացման, կապերի ամրապնդման և ընդպայնման հնարավորությունները։ Այն խթանում է երկրի տնտեսությունը և նպաստում տարածաշրջանային և միջազգային կապերի ստեղծմանն ու ամրապնդմանը», -ընդգծել է նա:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) 2024 թվականի հերթական՝ 33-րդ տարեկան ժողովը կանցկացվի Երևանում մայիսի 14-16-ը։
Առանցքային իրադարձություն է ՎԶԵԲ-ի բարձրագույն մարմնի՝ Կառավարիչների խորհրդի նիստը, որի ժամանակ գնահատվում է բանկի գործունեությունը և որոշվում են ապագա ռազմավարական ուղղությունները։
Կանցկացվի նաև գործարար համաժողով՝ ձեռներեցների, ներդրողների, պետական ​​պաշտոնյաների և լրատվամիջոցների մասնակցությամբ։ Տարեկան ժողովը ներառում է քաղաքացիական հասարակության ծրագիր, դոնորների հանդիպում և այլ օժանդակ միջոցառումներ:
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրողներից է: Իր գործունեության օրվանից ընկերությունը մոտավորապես 2 միլիարդ եվրո է ներդրել 206 նախագծերում՝ աջակցելով մասնավոր հատվածի, ինչպես նաև էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, հեռահաղորդակցության և ֆինանսական ոլորտների զարգացմանը:-0-