Հայաստանում արտերկրից ստացված ֆիզիկական անձանց դրամական փոխանցումները 8 ամսում կազմել են 4, 3մլրդ դոլար՝ աճելով մոտ 1,2 անգամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 նոյեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ 2023 թվականի հունվար-սեպտեմբերին ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված անդրսահմանային փոխանցումները դեպի Հայաստանում կազմել են 4,3 մլրդ դոլար, նշվում է ՀՀ ԿԲ հաշվետվության մեջ։
Միաժամանակ, 2022 թվականի ինն ամիսներին այս ցուցանիշը կազմել է 3,5 միլիարդ դոլար, հետևաբար աճը կազմել է մոտ 1,2 անգամ։
Ռուսաստանի Դաշնությունից փոխանցումներն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին կազմել են 3 մլրդ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 2,3 մլրդ դոլարի դիմաց՝ աճելով 1,3 անգամ։ ԱՄՆ-ից Հայաստան տրանսֆերտները նվազել են, 2023 թվականի ինն ամիսներին դրանց ծավալը կազմել է 483,6 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա հունվար-սեպտեմբերի 492,6 մլն դոլարի դիմաց։
Միաժամանակ, ֆիզիկական անձանց կողմից Հայաստանից արտասահման ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով կատարված փոխանցումների ծավալն այս տարվա 9 ամիսների ընթացքում կազմել է 2,9 մլրդ դոլար։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այս ցուցանիշը կազմել է 1,7 մլրդ դոլար։ Աճը կազմել է 1,7 անգամ։
Հայաստանից Ռուսաստանի Դաշնություն փոխանցումներն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին կազմել են 504,6 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 294,6 մլն դոլարի դիմաց, իսկ Հայաստանից ԱՄՆ՝ 324,1 մլն դոլար՝ 210,2 մլն դոլարի դիմաց։