Հայաստան դրամական փոխանցումների զուտ ներհոսքը սեպտեմբերին տարեկան կտրվածքով կրճատվել է 69%–ով․ ՀԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 նոյեմբերի/ԱՌԿԱ/ Ֆիզիկական անձանց դրամական միջոցների զուտ ներհոսքը սեպտեմբերին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կրճատվել է 69%–ով, նշվում է «Armenia Monthly Economic Update – November 20230» ՀԲ–ի հաշվետվության մեջ։
«Դրամական փոխանցումների ներհոսքը կրճատվել է 19%–ով, այն դեպքում, երբ արտահոսքը սեպտեմբերին ավելացել է 43%–ով (տարեկան կտրվածքով)» – նշվում է հետազոտության մեջ։
Հեղինակները նշում են, որ ներհոսքի հիմնական մասը (66,3%) եղել է Ռուսաստանից, այն դեպքում, երբ արտահոսքի միայն 12,7%–ն է ուղղվել ՌԴ։
ԿԲ–ի տվյալներով, 2023 թվականի հունվար-սեպտեմբերին ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված անդրսահմանային փոխանցումները դեպի Հայաստանում կազմել են 4,3 մլրդ դոլար։ Միաժամանակ, 2022 թվականի ինն ամիսներին այս ցուցանիշը կազմել է 3,5 միլիարդ դոլար, հետևաբար աճը կազմել է մոտ 1,2 անգամ։
Միաժամանակ, ֆիզիկական անձանց կողմից Հայաստանից արտասահման ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով կատարված փոխանցումների ծավալն այս տարվա 9 ամիսների ընթացքում կազմել է 2,9 մլրդ դոլար։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում այս ցուցանիշը կազմել է 1,7 մլրդ դոլար։ Աճը կազմել է 1,7 անգամ։
Հայաստանից Ռուսաստանի Դաշնություն փոխանցումներն այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին կազմել են 504,6 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 294,6 մլն դոլարի դիմաց, իսկ Հայաստանից ԱՄՆ՝ 324,1 մլն դոլար՝ 210,2 մլն դոլարի դիմաց։