Փետրվարին դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքն ամսվա ընթացքում ավելացել է 0,2%–ով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 մարտի․/ԱՌԿԱ/․ 2024 թվականի փետրվարին, նույն տարվա հունվարի համեմատ, սպառողական գները և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքը նվազել են 0,7%-ով և 0,2%-ով (դրամը արժևորվել է)։ Այս մասին են վկայում Հայաստանի ազգային վիճակագրական կոմիտեի հաշվետվության տվյալները։
Այս տարվա փետրվարին, նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ, գրանցվել է սպառողական գների 0.4%-ով աճ, իսկ ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 0.1%-ով նվազում։
Անցած տարվա նույն ժամանակահատվածում հանրապետությունում գրանցվել է սպառողական գների 1,5% աճ և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 0,3% անկում։ 2024 թվականի փետրվարին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 404,3 դրամ, ինչը 2,8 տոկոսով գերազանցում է 2023 թվականի փետրվարի նույն ցուցանիշը (393,4 դրամ)։-0-