ԿԲ–ն ունի ինստիտուցիոնալ հնարավորություններ գնաճի թիրախը մինչև 3% նվազեցնելու համար․ ԱՄՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 նոյեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի Կենտրոնական բանկն ունի համապատասխան ինստիտուցիոնալ հնարավորություններ՝ գնաճի թիրախը մինչև 3% նվազեցնելու համար, հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ​​ներկայացուցիչ Ումանգ Ռավատը։
«Քաղաքականության նման փոփոխություն իրականացնելիս շատ կարևոր է, որպեսզի նրանք, ովքեր այն մշակում և իրականացնում են, տեղեկացնեն իրենց նպատակների մասին»,- ասաց նա՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին։
Ռավատը նշեց, որ ԱՄՀ-ն այս հարցը քննարկել է ինչպես Կենտրոնական բանկի, այնպես էլ Հայաստանի ֆինանսների նախարարության հետ։
Նրա խոսքով, այս համատեքստում կարևոր է այն գլոբալ փոփոխությունը, որը ԿԲ-ն իրականացնում է իր քաղաքականության շրջանակում։
«Մենք հաշվի ենք առնում այնպիսի ընդհանուր փոփոխությունները, որոնք վերաբերում են թափանցիկությանը, վստահության բարձրացմանը, ինչպես նաև այն կատարողականին, որը Կենտրոնական բանկը կարողացավ դրսևորել գների կայունացման համատեքստում՝ սկսած գնաճի թիրախավորման համակարգի հաստատման պահից», – պարզաբանեց նա։
ԱՄՀ մշտական ​​ներկայացուցիչը նշեց նաև, որ նման զարգացումը կրում է գլոբալ բնույթ. երբ գնաճի թիրախավորման համակարգերի զարգացմանն ու կայացմանը զուգընթաց գնաճի ցուցանիշը սկսում է նվազել, քանի որ, մի կողմից, փորձ է ձեռք բերվում գնաճի թիրախավորման առումով, իսկ մյուս կողմից՝ ընդլայնվում են գնաճային սպասումներն ամրագրելու հնարավորությունները։
2006թ. հունվարի 1-ից ՀՀ կենտրոնական բանկն ապահովում է դրամավարկային քաղաքականությունը գնաճի թիրախավորման ռազմավարության շրջանակում, ներկայումս թիրախային է 4% գնաճը՝ ±1,5 թույլատրելի միջակայքով: Կենտրոնական բանկը կարծում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը պատրաստ է անցնել զարգացման նոր փուլ, և ամենակարևորագույն քայլերից մեկն անցումն է գնաճի ավելի ցածր թիրախային ցուցանիշին՝ 3%։
Ըստ ԿԲ-ի՝ գնաճի թիրախային ցուցանիշի իջեցումը դրական ազդեցություն կունենա ֆինանսական և արտարժույթի շուկաներում տատանումների մեղմացման, բնակչության եկամուտների գնողունակության բարձրացման, երկրի ներդրումային գրավչության բարձրացման վրա, թույլ կտա ապահովել ցածր, կայուն և պակաս անկայուն գնաճ, կօգնի ապահովել ավելի կայուն մակրոտնտեսական միջավայր, ինչը կնվազեցնի ապագայում տնտեսական ճգնաժամերի հավանականությունն ու հետևանքները։
Ավելի վաղ ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտարարել էր, որ կարգավորիչը դիտարկում է գնաճի թիրախային ցուցանիշը ներկայիս 4%-ից մինչև 3% նվազեցնելու հնարավորությունը, քանի որ «դրա համար բավականաչափ մկանային զանգված է կուտակել»։