ՀՀ–ում կենսաթոշակային ֆոնդերին թույլ կտան ավելացնել այլ երկրների տնտեսության մեջ արվող ներդրումները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ ԱԺ–ն առաջին ընթերցմամբ հավանություն է տվել Կենտրոնական բանկի ներկայացրած նախագծին, որով առաջարկվում է կրկնապատկել այն ներդրումների չափը, որոնք հայկական կենսաթոշակային ֆոնդերը կարող են ուղղել այլ երկրներ։
Ներկայումս ֆոնդերը կարող են ներդնել առկա միջոցների մինչև 15%-ը մեկ երկրի տնտեսության մեջ, մինչդեռ փոփոխություններով առաջարկվում է շեմը հասցնել 30%-ի։ Ըստ ԿԲ փոխնախագահ Արմեն Նուրբեկյանի՝ այս փոփոխությունները հնարավորություն կտան դիվերսիֆիկացնել ներդրումները և բարձրացնել դրանց արդյունավետությունը։
Բացի այդ, գործող օրենսդրության համաձայն, կենսաթոշակային ֆոնդերը չեն կարող ուղղակիորեն ներդրումներ կատարել Հայաստանի տնտեսության մեջ, այլ դա պետք է անեն երկրում գրանցված հիմնադրամների միջոցով։ Օրինագիծը վերացնում է այս պահանջը։ Միաժամանակ, Հայաստանում ներդրումների 10 տոկոս շեմը մնում է անփոփոխ։
Բացի այդ, փոփոխություններով նախատեսվում է, որ կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարիչներին կթույլատրվի տնօրինել այլ հիմնադրամներ։ Նախկինում նման սահմանափակում մտցվել է, որպեսզի կառավարիչները կենտրոնանան հենց կենսաթոշակային ֆոնդի կառավարման վրա և իրենց վրա չվերցնեն այլ ռիսկեր:
Փոփոխությունները կանդրադառնան նաև խնայողական հիմնադրամին, որի համար սահմանվել է բաժնետոմսերում և արժեթղթերում ներդրումների 25%-ի սահմանաչափ։ Փոփոխություններով առաջարկվում է շեմը հասցնել 35%-ի։