Հայկական բանկերի շահույթի ռեկորդային աճը թույլ կտա 2025 թվականին հասնել տնտեսական ակտիվության պլանավորված մակարդակին․ Գալստյան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 փետրվարի/ԱՌԿԱ/ Հայաստանի բանկերը շահույթի ռեկորդային աճ են գրանցել 2024 թվականին, ասաց Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«Այո, մեզ մոտ ռեկորդային աճ է (բանկերի շահույթների մասով), ինչը չի կարող չուրախացնել։ Ըստ էության, այդ շահույթը մասամբ կուղղվի տնտեսության ֆինանսավորմանը։ Թե ինչ ուղղություններով, ցույց կտա ժամանակը, դա յուրաքանչյուր բանկի որոշումների և քաղաքականության տիրույթում է։ Բայց այն աճը, որը մենք տեսնում ենք, օրինակ՝ բիզնես վարկերն անցյալ տարի աճել են 20 տոկոսով, ինչ-որ չափով թույլ կտա մեզ ունենալ տնտեսական ակտիվության այն մակարդակը, որը մենք ակնկալում ենք 2025 թվականին»,- ասաց նա նախօրեին մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«ԱՌԿԱ» գործակալության վարկանիշային աղյուսակի համաձայն, Հայաստանի բանկային համակարգի զուտ շահույթը 2024 թվականին կազմել է ավելի քան 363,1 մլրդ դրամ՝ 2023 թվականի համեմատ աճելով 60,9 տոկոսով։
Հայաստանի բանկերի ընդհանուր ակտիվները 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 11,023 մլրդ դրամ (տարեսկզբի համեմատ 20,1%–ի աճ)։ Վարկային ներդրումների ծավալը, պահուստները չհաշված, կազմել է 6,270 մլրդ դրամ՝ տարեսկզբից աճելով 24,6%-ով։ Ընդհանուր պարտավորությունները 2024 թվականին աճել են 20%-ով՝ կազմելով 9,243 մլրդ դրամ։ Ընդհանուր կապիտալի ծավալը կազմել է 1779,3 մլրդ դրամ՝ տարեսկզբից աճելով 20,5%-ով։
Հայաստանի տնտեսական աճը 2025 թվականի պետբյուջեում նախատեսված է 5,1 տոկոս։ Կենտրոնական բանկի նախորդ տարվա չորրորդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության հաշվետվության համաձայն՝ 2025 թվականի վերջին Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը ակնկալվում է 7,1-4,8 տոկոսի սահմաններում։