Հայաստանում գյուղատնտեսական մշակաբույսերը կապահովագրեն ցրտահարությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 6 մարտի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի ֆերմերային տնտեսություններին կառաջարկեն գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ապահովագրություն ցրտահարությունից, հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
«Մենք մշակել ենք ծրագիր, ըստ որի՝ ֆերմերների ապահովագրական վճարների 70-80%-ը կփոխհատուցվի պետության կողմից։ Բացի այդ, եթե ապահովագրական ընկերությունների վճարումները գերազանցեն 200%-ը, ապա կառավարությունը կփոխհատուցի սահմանային շեմից բարձր վնասը»,- ասել է Պապոյանը նախօրեին խորհրդարանում կառավարության ժամի ընթացքում։
Նախարարը նշել է, որ ի տարբերություն 2024 թվականի՝ այս տարի ֆերմերային տնտեսություններին կառաջարկվի ապահովագրություն 13 գյուղատնտեսական մշակաբույսերի համար և բոլոր ուղղություններով (հնարավոր վնասների տեսանկյունից)։
«Օրինակ, անցած տարի ցրտահարությունը ներառված չէր (ապահովագրական դեպքերի մեջ, խմբ.), այս տարի կներառվի։ Այսինքն՝ քաղաքացիների համար հասանելի կլինի այն ամբողջական փաթեթը, որին նրանք սովոր են»,- ասել է նա։
Հայաստանում ագրոապահովագրության ծրագրի շրջանակում ապահովագրվում են 13 տեսակի գյուղատնտեսական մշակաբույսեր (խաղող, ծիրան, դեղձ, սալոր, խնձոր, կեռաս, բալ, ձմերուկ, սեխ, կարտոֆիլ, ցորեն, գարի և վարսակ) չորս տեսակի վտանգներից (գարնանային ցրտահարություն, երաշտ, կարկուտ և հրդեհ)։