ԵՐԵՎԱՆ, 1 ապրիլի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված անդրսահմանային փոխանցումների զուտ ներհոսքը 2025 թվականի հունվար-փետրվարին կազմել է 87,5 մլն դոլար՝ 2024 թվականի հունվար-փետրվարի 153,9 մլն դոլարի դիմաց, նշվում է ՀՀ ԿԲ–ի հաշվետվության մեջ։
Այսպիսով, այս ցուցանիշը տարեկան կտրվածքով կրճատվել է ավելի քան 1,7 անգամ։
Միաժամանակ ընթացիկ տարվա փետրվարին զուտ ներհոսքը կազմել է 68,8մլն դոլար՝ նախորդ տարվա փետրվարին գրանցված 121մլն դոլարի համեմատ։
ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով ստացված անդրսահմանային փոխանցումների ներհոսքն ընթացիկ տարվա առաջին երկու ամսում կազմել է 845,3մլն դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում գրանցված 771,2մլն դոլարի համեմատ։
Հայաստան կատարված փոխանցումների առաջատարների թվում են Ռուսաստանըէ 568,6մլն դոլարով և ԱՄՆ–ն՝ 92,4մլն դոլարով։ Միաժամանակ Ռուսաստանն ու ԱՄՆ–ն եղել են Հայաստան կատարված փոխանցումների առաջատարը նաև նախորդ տարվա հունվար–փետրվարին (համապատասխանաբար 513,5մլն դոլար և 101,1մլն դոլար)։
Միաժամանակ Հայաստանի բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց կողմից արտերկիր կատարված փոխանցումների արտահոսքը 2025թ․–ի հունվար–փետրվարին կազմել է 757,8մլն դոլար՝ 2024թ․–ի հունվար–փետրվարին գրանցված 617,4մլն դոլարի համեմատ։
Հայաստանից արտերկիր կատարված փոխանցումներով առաջատարները Շվեյցարիան (167,2մլն դոլար) և ԱՄԷ–ն են (116,8մլն դոլար)։ 2024թ․–ի նույն ժամանակահատվածում առաջատարներն էին ԱՄԷ–ն (109,5մլն դոլար) և ԱՄՆ–ն (102,4մլն դոլար)։