Ասիական շուկաները նվազում են Իրանի նկատմամբ Իսրայելի հարվածների ֆոնին, նավթի գները սրընթաց աճում են
ԵՐԵՎԱՆ, 13 հունիսի․/ԱՌԿԱ/․ Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան շուկաները ուրբաթ օրը նվազել են Իսրայելի կողմից Իրանի վրա ռազմական հարվածի ֆոնին, որն ուղղված է նրա միջուկային ծրագրի դեմ, մինչդեռ Իրանը խոստացել է հակահարված տալ, հաղորդում է CNBC-ն։
Իսրայելը գիշերը հարվածներ է հասցրել Իրանի նկատմամբ, ինչի հետևանքով կան զոհեր և տուժածներ։
Ճապոնիայի Nikkei 225 ինդեքսը կրճատելով նախորդ կորուստները՝ օրվա ավարտին նվազել է 0.89%-ով՝ հասնելով 37,834.25 կետի, մինչդեռ Topix ինդեքսը նվազել է 0.95%-ով՝ հասնելով 2,756.47 կետի։
Հարավային Կորեայի Kospi ինդեքսը նվազել է 0.87%-ով՝ փակվելով 2,894.62 կետի վրա, մինչդեռ փոքր կապիտալիզացիայով Kosdaq ինդեքսը նվազել է 2.61%-ով՝ հասնելով 768.86 կետի։
S&P/ASX 200 (Ավստրալիա) ինդեքսն օրն ավարտել է 0.21% անկումով՝ հասնելով 8,547.40 կետի։
Հոնկոնգյան Hang Seng ինդեքսը առուվաճառքի ժամանակ նվազել է 0.97%-ով, իսկ մայրցամաքային Չինաստանի CSI 300 ինդեքսը՝ 0.63%-ով։
Nifty 50 (Հնդկաստան) ինդեքսը նվազել է 0.67%–ով, մինչդեռ BSE Sensex ինդեքսը նվազել է 0.82%-ով։
Նավթի գներն աճել են 13%-ով։ Համաշխարհային չափանիշը՝ Brent նավթի օգոստոսյան մատակարարման ֆյուչերսները սինգապուրյան ժամով 14:50-ի դրությամբ աճել են 7.05%-ով՝ հասնելով մեկ բարելի դիմաց 74.25 դոլարի։ Հուլիսին ավարտվող ժամկետով West Texas Intermediate ամերիկյան նավթի պայմանագիրը թանկացել է 7.76%-ով՝ հասնելով մեկ բարելի դիմաց 73.32 դոլարի։
«Վերջին տարվա ընթացքում շուկան մեծ մասամբ անտեսել է աշխարհաքաղաքական ռիսկերը, և այս իրադարձությունները  մտահոգիչ ազդանշան դարձան այն մասին, որ ռիսկերը շատ ավելի շոշափելի և մոտ են, քան շատերը կարծում են», – CNBC-ին ասել է MST Marquee-ի էներգետիկ հետազոտությունների ղեկավար Սոլ Կավոնիկը։
«Այս հարձակումները, հնարավոր է, նախատեսված լինեն ԱՄՆ-Իրան բանակցությունների վրա ճնշումը մեծացնելուն, որից հետո իրավիճակը կարող է հանդարտվել», – ասել է նա։
Ամերիկյան բաժնետոմսերի ֆյուչերսները հինգշաբթի ուշ երեկոյան նվազեցին Մերձավոր Արևելքում լարվածության սրացման ֆոնին։
Երեկ ԱՄՆ-ում կայացած առուվաճառքի ընթացքում բոլոր երեք հիմնական ինդեքսները փակվել են աճով։ S&P 500-ը բարձրացել է, քանի որ Oracle-ի բաժնետոմսերի աճը խթանել է տեխնոլոգիական ոլորտը։ Ինդեքսը աճել է 0.38%-ով՝ փակվելով 6,045.26 կետում։ S&P 500-ի ավելի լայն շուկան այժմ իր պատմական առավելագույն ցուցանիշից 2%-ից պակաս մակարդակում է։ Nasdaq Composite ինդեքսն աճել է 0.24%-ով՝ օրվա ավարտին կազմելով 19,662.48 կետ։ Dow Jones արդյունաբերական ինդեքսը բարձրացել է 101.85 կետով կամ 0.24 տոկոսով՝ հասնելով 42,967.62-ի։