Ameriabank to announce merger or takeover deals in spring
YEREVAN, January 30. /ARKA/. Tigran Jrbashian, Ameriabank development director, said to a news conference today that the bank will announce merger or purchase deals in Armenian and Georgia no sooner than in spring.
Ameriabank said earlier it could acquire an Armenia-based bank in the first half of 2012 and besides, was considering a merger or purchase of a bank in neighboring Georgia.
“The process is fairly active, but to date there is no news that we could expose publicly,” Jrbashian said today.
He added, however, that information on a deal in Armenia will be announced in spring and on transactions in Georgia a little later.
In 2010, Ameriabank announced a merger with Cascade Bank ‘to support the financial sector of Armenia, as well as create a stable financial platform for post-crisis economic development.’
Ameriabank is a universal bank that provides investment, corporate and retail banking services in an integrated package of banking solutions. It is fully owned by Troika Dialog, one of the largest private investment companies in Russia.-0-