Armenia’s international investment position decreased by 3.7 percent in 2012 last quarter to $835.43
YEREVAN, April 2. / ARKA /. Armenia’s international investment position decreased by 3.7 percent or $250.09 million in the 4th quarter of 2012 to $6.835.43 billion minus $6 million as opposed to the end of September 2012, the National Statistical Service (ArmStat) said.
It said at the end of December 2012 the country’s foreign assets stood at $4.934 billion, an increase of $6.32 million or 0.13%. The liabilities increased by 2.23% or $256.41 million to $11.769.43 billion
Of them $5.062.67 billion were direct investments in the domestic economy (up 3.9% compared to September 2012), $32.14 million were portfolio investment (up 49.9%) and $ 6.674,61 billion were other investments (trade credits, loans), which increased by 0.8%.
The International Investment Position (IIP) is a statistical report reflecting the financial assets and liabilities level of a country at beginning and end of a period. At the same time the report represents all the changes occurred due to financial transactions, prices, exchange rate and other adjustments in the reference period. There are also other factors (price changes, exchange rate changes), which bring to changes in value of assets and liabilities over the period. These changes are also reflected in IIP. IIP reflects the stocks of foreign financial assets and liabilities of economy. ($1 – 418.58 drams). -0-