Armenian banks’ time deposits by organizations drop by 9.12% in second quarter to 195.1 bln drams
YEREVAN, August 28. /ARKA/. Legal entities’ time deposits in Armenian banks dropped 9.12% in the second quarter to about 195.1 billion drams as of the end of June 2013.
According to the banks’ interim financial statements, the leader in time deposits was Ameriabank with over 29.4 billion drams (3.30% increase against Q1) in time deposits from organizations. This constituted 15.1% of the overall time deposits in Armenia’s banking system.
The other leading banks in terms of time deposits were Ardshininvestbank with over 29.1 billion drams (4.28% decrease against Q1), Conversebank with more than 23.8 billion drams (1.65% increase), Artsakhbank with 19.5 billion drams (4.41% reduction) and HSBC Bank Armenia with 17.5 billion drams (an increase of 15.04% against Q1).
According to ARKA’s information, all deposits by individuals and organizations exceeded a total of 1,340.9 billion drams as of the end of June 2013.
Banks’ aggregate liabilities stood at more than 2. 213.9 billion drams.
There were 21 commercial banks with 478 branches operating in Armenia at the end of June 2013. ($ 1 – 405.94 drams).  –0–