Stepan Gishyan charity foundation of ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK helps create ‘social” bakery in Gyumri
YEREVAN, December 22. /ARKA/. The joint efforts of the Stepan Gishyan charity foundation of ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK and Miasin (Together) foundation in Armenia’s second-largest town of Gyumri, have resulted in the establishment of a ‘social” bakery that will provide employment opportunities to local socially vulnerable young people.
According to a bank press release, there will be an Armenian-French “corner “in Gyumri. ‘This is the third project that has been completed by the foundation during this year. Much of the bread to be produced by the bakery will be donated to nursing homes, charitable canteens and orphanages, and the rest will be sold, ensuring stability and duration of the project,’ said Anna Gishyan, the head of the Stepan Gishyan charitable foundation.
She said apart from employment young people will be able to learn and improve their bread-making skills due to a training course to be delivered by their French peers.
According to the head of the Miasin foundation Satenik Hovhannisyan, the project tries to help those children who lived in closed institutions, orphanages, care centers and do not have the opportunity to get a work or study.
“We already have a similar experience, in particular, a bakery has been operating for about one year in the Proshyan community, where the students of the Zatik care center work. Thanks to the grants of the Stepan Gishyan Foundation, equipment was purchased for the bakery, in particular, a stove, machines for dough kneading, tables and everything that is necessary for training and at the same time for making high-quality French bread,” said Hovhannisyan.
The Bank said the results of the activity of the Stepan Gishyan charitable foundation will be summed up by the end of the year.
In 2015, ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK, the French Agricole Credit, the National Federation of Credit Agricole and the family of Stepan Gishyan founded the Stepan Gishyan charitable foundation. -0-