Lending by Armenia-based credit organizations in 2018 grew by 9.2% to 387.7 billion drams
YEREVAN, February 21. /ARKA/. Lending by Armenia-based credit organizations in 2018 grew by 9.2% or 32.6 billion drams from the previous year to 387.7 billion drams.
The top 10 leading credit organizations by size of lending last year were Bnakaran Yeritasardnerin, Export-Finance, the National Mortgage Company, Fast Credit, the First Factoring Company, Finca, Aregak, Global Credit, AGBA-Leasing and Varks.am
Bnakaran Yeritasardnerin’s lending in 2018 increased by 12.9% to 59.1 billion drams. Export-Finance’s lending decreased by 33% to 46.6 billion drams. The loan portfolio of the National Mortgage Company dropped to 41.5 billion drams, (1.94% drop), the lending portfolio of the Fast Credit amounted to 27.9 billion drams (an increase of 23.3%)’ that of First Factoring Company surged by 7.5 times to 26.4 billion drams. Lending by Finca declined by 5.36% to 22.4 billion drams. Lending by Aregak grew by 3.3% to 17.6 billion drams; lending by Global Credit grew to 17.1 billion drams (an increase of 39.1%). ACBA-Leasing’s lending surged by 17.6% to 15.1 billion drams and that by Varks.am by 3.3 times to 12.5 billion drams.
The assets of credit companies at the end of December 2018 stood at 557.2 billion drams (an increase of 16%), liabilities – at 258.2 billion drams (an increase of 17.8%) and their total capital – at 298.9 billion drams (an increase of 14.5%). ($1 – AMD 487.51). –0—