Head of financial organization in Yerevan shoots a man in the eye
YEREVAN, July 10. /ARKA/. The head of a financial organization in Yerevan is suspected of causing serious injuries to a 53-year-old man, the press service of the Investigative Committee of Armenia reported.
It said on June 20, at 20:30, a 53-year-old resident of Yerevan reported to the police that on the same day, at about 18:00, during a financial dispute inside the financial company located on Baghramyan Street, the director of the same company hit him with hands on various parts of his body and then shot him in the left eye, causing bodily harm.
The Investigative Committee said the director of the company arrived later at the police station and handed over his gas pistol.
According to the forensic medical examination, the 53-year-old man was seriously injured. A criminal case was instituted. The director of company promised in written not to leave the country pending the end of the investigation.-0-