Unibank fully placed AMD bonds ahead of schedule
YEREVAN, February 16. /ARKA/.Just in one week, ahead of the scheduled time, Unibank has completely placed 1 billion issue of AMD denominated bonds. The AMD bonds will be listed on the AMX Armenia Stock Exchange, the bank said in a press release today.
The issue of the bank’s USD bonds is currently under placing. Issue volume comprises $ 5 million with 5.3% yearly coupon income. The  maturity of USD bonds is 36 months. Coupon income will be paid quarterly. Unibank bonds can be purchased at the bank’s head office or at any of the 53 branches. Тhe secondary listing of the bonds will be held on the Moscow Stock Exchange, which will allow Russian investors to obtain them without opening an account in Armenia.
The main advantages of bonds are guaranteed high income and security. According to the Law of the Republic of Armenia “On Guaranteeing the Compensation of Bank Deposits of Individuals”, the funds attracted by the nominal bonds issued by the bank are considered as bank deposits guaranteed by the “Deposit Guarantee Fund”.
Another important advantage is that income from bonds listed on the Armenian Stock Exchange with a maturity of two or more years is not taxable.
Bond Program Prospectus (registered by the decision of the Chairman of the CBA on 22.01.2021 1/25A), its amendments and final release conditions are published on www.unibank.am website.
Unibank cooperates with leading world banks and provides SWIFT money transfers to all countries. The bank’s correspondent network includes Austrian Raiffaisen Bank, German Landesbank BadenWuerttemberg, Italian Banca Popolare di Sondri, Georgian Bank of Georgia, Russian Alfa Bank and VTB Bank, and many other banks.
Unibank is one of the leaders in the retail banking market in Armenia. The Bank is constantly expanding its service network in order to provide quality services to a large number of clients. Unibank is the first bank in Armenia that conducted a placement of shares through an initial public offering (IPO) and had them listed on the securities exchange.  -0-