Դրամի կտրուկ արժեզրկումը պայմանավորված էր ճգնաժամով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Ազգային արժույթի կտրուկ արժեզրկումը Հայաստանում մարտի 3-ին պայմանավորված էր ֆինանսական ճգնաժամով և միջազգային կառույցներից վարկերի ներգրավմամբ։ Նման կարծիք է հայտնել NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում։
Նրա կարծիքով՝ Կենտրոնական բանկի կողմից մինչև մարտի երեքը տարվող ազգային արժույթի կայունացման քաղաքականությունը ճիշտ էր, և ավելի լավ կլիներ, եթե այն շարունակվեր ևս երկու տարի։ Սակայն, ինչպես նշեց բորսայի գլխավոր տնօրենը, դրան խանգարեց համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը, որը դարձավ հայկական դրամի արժեզրկման հիմնական պատճառը, ինչպես նաև միջազգային կառույցների կողմից Հայաստանին տրամադրված վարկերը:
Միաժամանակ բորսայի ղեկավարը կարծում է, որ Կենտրոնական բանկի կողմից արտարժույթի շուկայում իրականացվող գործարքները պայմանավորված են ֆինանսական կայունության ապահովման՝ նրա պարտավորություններով։ Մելիքյանը նշեց նաև, որ արտարժույթի օպերացիաների հիմնական ծավալն իրականացվում է ներբանկային շուկայում։
Մասնավորապես, նրա խոսքերով, միջին հաշվով օրական ներբանկային շուկայում իրականացվում է շուրջ 9 մլն դոլարի գործարք, միջբանկային շուկայում՝ մինչև 1 մլն դրամի գործարք, բորսային շուկայում՝ 1 մլն և ավելի։ -0-